Zobacz również: Bobowa24.pl
1 sierpnia 2016 || Bartłomiej Serafin || W kategorii: Gmina Łużna, Kultura, TV, Wiara
Francuzi z okazji ŚDM odwiedzili Łużną. Czekało ich sporo atrakcji! (TV)
Francuzi z okazji ŚDM odwiedzili Łużną. Czekało ich sporo atrakcji! (TV)

Nim na dobre rozpoczęły się główne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, goście z całego świata zjechali do Polski by poznać naszą kulturę, historię ale i obyczaje. W tygodniu poprzedzającym ŚDM, 21 lipca br. do Łużnej przybyli goście z Francji, a dokładniej około pięćdziesięcioosobowa grupa z diecezji Moulins. Pielgrzymi z Francji zostali zakwaterowani co prawda w Moszczenicy, jednak w wolnym czasie starali się zwiedzić jak najwięcej południowej części Polski a zwłaszcza Małopolski. Wybór noclegów u naszych sąsiadów nie był przypadkiem ponieważ to właśnie mieszkańcy Moszczenicy zgłosili gotowość do przyjęcia około 400 osób, co było sporym zaskoczeniem dla diecezjalnych organizatorów ŚDM. Ponieważ 43-osobowa grupa z Moulins nie chciała być podzielona na kilka mniejszych zdecydowano o skorzystaniu z gościnności moszczenickich gospodarzy.

Wizytę gości na terenie Łużnej rozpoczęło zwiedzanie wzgórza Pustki. Obcokrajowcom została przybliżona historia tego miejsca, a wolnym czasie młodzież chętnie fotografowała się na tle odbudowanej gontyny czy też przepięknego widoku na Beskid Niski. Po pieszej wycieczce na wzgórze przyszedł czas na integracje w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej, gdzie o dobry muzyczny nastrój zadbał chór Cantabile i zespół Po Wieczerzy.

– Dzisiejszy dzień dla naszych gości z Francji miał być dniem turystycznym połączonym z lekcjom historii – mówi ks. Krzysztof Olszak, wikariusz parafii w Moszczenicy. – Stąd wybór nie mógł być inny niż cmentarz wojenny w Łużnej wraz z gontyną, która przypomina o jakże ważnej bitwie sprzed 100 laty. Miejsce to zrobiło na nich ogromne wrażenie. Dodatkowo trasę pokonaliśmy pieszo, a dwugodzinny marsz okazał się dla niejednego wyzwaniem ale i atrakcją. Francuzi nie są przyzwyczajeni do tak długich spacerów dlatego dbając o ich komfort zabezpieczyliśmy busa-sanitarkę, w którym była obecna pani pielęgniarka oraz lekarz. Na szczęście, dotarliśmy na szczyt wzgórza, gdzie pomodliliśmy się oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dużą rolę odegrał przewodnik, za którego serdecznie dziękujemy, bo dzięki niemu mogliśmy poznać historię i dzieje tej góry. Nasi goście zostali ciepło przyjęci także tutaj w Gminnym Centrum Kultury gdzie przygotowano występy zespołu gospel, poczęstunek, pokaz strażacki a także dyskotekę, podczas której możemy się integrować. Francuzom bardzo się tutaj podoba, będzie mi ich ciężko zebrać do autobusu – kończy ks. Olszak, opiekun grupy.

Francuzom towarzyszyła liczna opieka duszpasterska, na czele z ich biskupem diecezjalnym Jego Ekscelencjom Laurent Percerou. O dobre samopoczucie gości Światowych Dni Młodzieży dbali także parafialni animatorzy m.in. z Moszczenicy, Łużnej, Szalowej czy Mszanki, którzy byli swoistą wizytówką naszej polskiej gościnności.

fot. Łukasz Kieroński