Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
21 kwietnia 2017 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Uroczystości
Wojewoda Pilch odsłonił Znak Dziedzictwa Europejskiego na Cmentarzu wojennym nr 123 Łużna-Pustki
Wojewoda Pilch odsłonił Znak Dziedzictwa Europejskiego na Cmentarzu wojennym nr 123 Łużna-Pustki

Dzisiaj (tj. 21 kwietnia br.) w godzinach południowych na Cmentarzu Wojennym nr 123 Łużna Pustki odbyła się uroczystość nadania Znaku Dziedzictwa Europejskiego temu miejscu. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy Znaku dokonał wojewoda małopolski Józef Pilch.

Na wydarzenie zainicjowane przez Wojewodą Małopolskiego Józefa Pilcha oraz miejscowy samorząd zostali zaproszeni przedstawiciele Rządu RP, władze wojskowe i samorządowe, służby mundurowe oraz więziennictwa, władze kościelne, przedstawiciele instytucji nauki i kultury a także wielu innych gości honorowych (m.in. ambasadorzy konsulatów krajów, których żołnierze spoczywają na cmentarzu w Łużnej). Do Łużnej, na teren wzgórza Pustki przybyli także okoliczni mieszkańcy, rodziny pochowanych żołnierzy oraz młodzież szkolna pod opieką swych nauczycieli. Wystawione zostały również poczty sztandarowe: Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach, Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, wszystkich jednostek OSP działających na terenie gminy Łużna, szkół oraz innych instytucji czy też stowarzyszeń. Lokalny samorząd reprezentowali starosta gorlicki Karol Górski oraz przewodniczący Rady Gminy Łużna Krzysztof Kotowicz.

Nim nastąpił kulminacyjny moment dzisiejszej uroczystości czyli odsłonięcie tablicy Znaku Dziedzictwa Europejskiego, odczytano narrację historyczną tego wspaniałego miejsca, jakim jest cmentarz wojenny na Pustkach. Dodatkowo w programie znalazła się modlitwa ekumeniczna w intencji żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy o wzgórze Pustki, apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

– Wiedzieliśmy od dawna, że cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej Pustkach jest miejscem szczególnym nie tylko dla historii Polski ale także dla całej Europy – mówił w swoim przemówieniu wojewoda Józef Pilch. – Komisja Europejska potwierdziła niezwykły wymiar tego miejsca Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Miejsce to w 1915 roku było świadkiem największych zmagań wojennych toczących się na froncie wschodnim  I Wojny Światowej. To tutaj w Wielkiej Bitwie starły się wojska trzech mocarstw: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Dla nas Polaków okres I Wojny Światowej był czasem szczególnie trudnym, bez własnego państwa, pozbawieni honoru i szacunku. Uczestniczyliśmy w walce tym dotkliwiej iż była to również walka przeciwko sobie, pod obcym sztandarem zaborczego państwa. Jednak należy pamiętać, że zawsze walczyliśmy o wspólną sprawę – wolność. O wolność i niepodległość, przyszłych i obecnych pokoleń.  

Uroczystość uświetniła obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Przypomnijmy Znak Dziedzictwa Europejskiego został przyznany decyzją Unii Europejskiej Cmentarzowi Wojennemu w Łużnej zlokalizowanemu na wzgórzu Pustki w początkiem ubiegłego roku. Uroczystość wręczenie tytułu gminie Łużna odbyła się 13 kwietnia 2016 roku w Brukseli. Dzisiaj dokonano odsłonięcia zamontowanej już na cmentarzy tablicy Znaku Dziedzictwa Narodowego.

Warto dodać, że w naszym kraju Znakiem Dziedzictwa Narodowego może poszczyć się Unia Lubelska, Historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 Maja oraz Cmentarz Wojenny nr 123 w Łużnej, co stawia naszą gminę wśród bardzo wąskiego grona wyróżnionych (łącznie 29 obiektów). Polska jest obecnie liderem wśród państw UE posiadających zaszczytne tytuły ZDE.

fot. Mateusz Książkiewicz