Zobacz również: Bobowa24.pl
9 października 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kącik czytelnika, Region
Elżbieta Zielińska: długo byliśmy regionem zapomnianym
Elżbieta Zielińska: długo byliśmy regionem zapomnianym

Elżbieta Zielińska – poseł na Sejm RP, kandydat do Sejmu w zbliżających się wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości (miejsce 12) udzieliła naszemu portalowi bardzo ciekawego wywiadu. Zapraszamy!

Luzna24.pl: Jakie Pani ma motywacje do kolejnego startu do Sejmu RP? Lista Kukiz’15 zniknęła z kart wyborczych.

To prawda. Do końca samodzielnego istnienia ruchu Kukiz’15 byłam w klubie, do którego poprzednio zostałam wybrana. Decyzja o moim starcie z list Prawa i Sprawiedliwości zapadła po rezygnacji Kukiz’15 z samodzielnego startu i po zarządzeniu nowych wyborów parlamentarnych przez Prezydenta Andrzej Dudę. Mój dalszy wybór wynika przede wszystkim z 2 powodów:

– konserwatywnego światopoglądu odnośnie rodziny, wartości chrześcijańskich;
– negatywnej oceny poprzednich rządów, szczególnie w kontekście naszego regionu i całej Małopolski.

Luzna24.pl: Potencjalnie inne ugrupowania też deklaruję te 2 rzeczy.

Im dalej w las tym więcej drzew. W tej kadencji PO karała i zawieszała swoich posłów na głosowanie zgodne z konserwatywnym światopoglądem. Ponadto oficjalnie proponuje związki partnerskie osób homoseksualnych. Proszę się nie łudzić, że to nie jest etap pośredni do małżeństw i adopcji dzieci. Wszelkie inne sprawy – np. odwiedziny w szpitalach, dziedziczenie, można rozwiązać instytucją „osobą zaufania”. Takie rozwiązanie byłoby również korzystne dla osób samotnych i wcale nie wiązałoby się tylko ze sprawami matrymonialnymi.

Luzna24.pl: Są jeszcze inne ugrupowania – PSL i Konfederacja…

Janusz Korwin-Mikke tak często obraża kobiety, dzieci i niepełnosprawnych, że trudno uwierzyć w troskę jego ugrupowania o wartości chrześcijańskie. Z tej listy startuje wielu ludzi o dobrych intencjach. Niestety są wykorzystywani przez faceta, który od 30 lat stara się zabłysnąć poprzez obrażanie wszystkich poza pełnosprawnymi mężczyznami. Dla mnie rola kobiety w rodzinie i społeczeństwie jest bardzo ważna. Koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia prowadzone przez kobiety tworzą niesamowity kapitał kulturowy naszego regionu. Na całą Europę chwalimy się koronką z Bobowej oraz wyrobami spożywczymi, a to tylko nieliczne przykłady dorobku płci pięknej. Kobiety łączą wychowanie kolejnych pokoleń z pracą zawodową, dlatego w tej kadencji składałam projekty ułatwiające łączenie pracy i macierzyństwa. Ponadto od najmłodszych lat podziwiałam troskę, którą okazywano osobom niepełnosprawne w Ośrodku w mojej rodzinnej Kobylance.

Luzna24.pl: A co z ostatnią alternatywą, czyli PSL-em?

Rządy PO-PSL to czas doinwestowania innych regionów niż Małopolska. Tamte gabinety postawiły na skierowanie środków publicznych na Pomorze i Dolny Śląsk. Dr Krzysztof Mazur, kandydat na senatora w Krakowie, wprost mówi o tym, że Małopolska nie pasowała poprzednim rządom. Przede wszystkim dlatego że jesteśmy konserwatywni, a poprzedni premierzy byli związani z innymi regionami. Najlepszym przykładem tego zjawiska był fakt, że w Krakowie (drugim mieście w kraju) nie odbyły się mecze EURO 2012. Taka szansa „trafiła” się we Wrocławiu i Gdańsku. Za tymi decyzjami poszły gigantyczne środki finansowe na infrastrukturę komunikacyjną oraz sportową. Od 2015 r. w Małopolsce stopniowo rozkręcają się kolejne inwestycje , np. w drogi, tory, dworce kolejowe. Potrzebujemy więcej takich decyzji, ale w tym, dobrym kierunku.

Luzna24.pl: W poprzednich wyborach Kukiz’15 miał swoje postulaty, czy któryś z nich przetrwał?

Niczego się nie wypieram, co jest wiadome kierownictwu PiS. Naszym głównym postulatem była zmiana Konstytucji. Nie założyliśmy partii, tylko stowarzyszenie z nazwą „na rzecz nowej Konstytucji”. Ustawa zasadnicza z 1997 r. jest fatalnie napisana, przyjęta przez Sejm z większością lewicy. W wyborach z 1993 r. zostało „zmarnowanych” 34% głosów! Głównie oddanych na prawicę. Następnie Konstytucję przyjęło SLD i PSL, które łącznie dostały ok. 36% głosów…. Dzisiaj tylko jeden lider listy do Sejmu mówi o potrzebie nowej Konstytucji – prezes Jarosław Kaczyński.

Luzna24.pl: Co by Pani chciała zrobić w przyszłej kadencji?

Przede wszystkim chciałabym poprawić współpracę między samorządami z ziemi gorlickiej i sądeckiej z rządem. Kolejne jakiekolwiek wybory będą dopiero za 4 lata. Możemy wspólnie, w zgodzie pracować dla dobra mieszkańców. Mam nadzieję, że wszystkim dałam się poznać jako osoba otwarta na dialog. Po drugie liczę, że tym razem jako przedstawicielka większości, będę mogła dalej walczyć w sprawach dotyczących aktywizacji kobiet oraz wykluczenia transportowego Małopolski. Po trzecie przedstawiciele naszego regionu powinni w parlamencie zajmować zdecydowane stanowisko w sprawach dotyczących rodzin. Jeśli małopolscy posłowie nie będą tego robić to na pewno nie możemy liczyć na inne regiony. Po czwarte premierowi Mateuszowi Morawieckiemu udało się doprowadzić do obniżenia PIT oraz zniesienia opodatkowania pracy młodych. Te działania to pierwsze w historii Polski bardzo dobre kroki w kierunku zmniejszania obciążeń fiskalnych na wynagrodzeniach. Na pewno będę nakłaniała kolejny rząd do kolejnych etapów w tej trudnej drodze.

Luzna24.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę!