Zobacz również: Bobowa24.pl
2 kwietnia 2020 || Iwona Niepsuj || W kategorii: Religia, Szalowa
Szalowa. Prawdziwy dramat: były proboszcz i zakonnik prowadzący misje oskarżeni o pedofilię
Szalowa. Prawdziwy dramat: były proboszcz i zakonnik prowadzący misje oskarżeni o pedofilię

To prawdziwy wstrząs dla lokalnego środowiska. Przed ponad 10 laty ale i później (do 2013 roku) na terenie parafii w Szalowej dochodziło do czynów pedofilskich wobec liturgicznej służby ołtarza oraz innych niepełnoletnich osób. Oskarżonymi przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu jest były proboszcz Marian W., oraz Jarosław O. z zakonu paulinów.

Sąd Rejonowy w Nowym Targu oraz Sąd Rejonowy w Gorlicach zajmują się sprawami oskarżonych przez prokuraturę. Proces Mariana W. ruszył w Nowym Targu 19 lutego, zaś Jarosława O. dopiero się rozpocznie w Gorliach.

W komunikacie Prokuratury Okręgowej z Nowego Sącza z dnia 17 grudnia 2019 roku dotyczącym Mariana W, byłego proboszcza Szalowej w latach 2007-2013 możemy przeczytać:

„Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Targu akt oskarżenia przeciwko Marianowi W., będącemu w przeszłości proboszczem kilku parafii rzymskokatolickich diecezji tarnowskiej, zarzucając mu popełnienie w okresie od 2003 r. do 2012 r. 12 przestępstw określonych w art. 200 § 1 k.k. oraz w art. 199 § 2 k.k. na szkodę 11 małoletnich, w tym 7 poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których był proboszczem, i będących ministrantami lub lektorami. Zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem. W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich przewlekłego zespołu stresu pourazowego, co skutkowało rozstrojem ich zdrowia na okres powyżej 7 dni, a w konsekwencji oskarżonemu zarzucono także popełnienie przestępstw z art. 157 § 1 k.k. Dodać należy, iż prokurator w toku śledztwa z uwagi na przedawnienie karalności umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 innych pokrzywdzonych. Zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem. W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich przewlekłego zespołu stresu pourazowego, co skutkowało rozstrojem ich zdrowia na okres powyżej 7 dni, a w konsekwencji oskarżonemu zarzucono także popełnienie przestępstw z art. 157 § 1 k.k. Dodać należy, iż prokurator w toku śledztwa z uwagi na przedawnienie karalności umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 innych pokrzywdzonych.”

Zaś w komunikacie z dn. 30 marca br. dotyczącym zakonnika Jarosława O.:
” Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Gorlicach akt oskarżenia przeciwko J.O., kapłanowi Kościoła Rzymskokatolickiego – członkowi jednego z zakonów, zarzucając mu popełnienie trzech przestępstw przeciwko wolności seksualnej w stosunku do trzech różnych osób. Jedno z nich to przestępstwo z art. 197 § 2 k.k. polegające na doprowadzeniu przemocą do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym, jak również wykonaniu takich czynności. Drugie, to przestępstwo z art. 199 § 2 k.k., które zostało popełnione poprzez nadużycie stosunku zależności występującego między kapłanem a lektorem i doprowadzenie w ten sposób do obcowania płciowego w formie stosunku oralnego. Oba powyższe przestępstwa zostały popełnione w październiku 2009 r. Wreszcie trzecie przestępstwo, popełnione w lutym 2012 r., polegało na wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego wynikającej z jego upojenia alkoholowego i doprowadzeniu go do poddania się innej czynności seksualnej, co stanowiło przestępstwo z art. 198 k.k. Powyższe przestępstwa zostały ujawnione w trakcie prowadzenia postępowania przeciwko Marianowi W., kapłanowi Kościoła Rzymskokatolickiego.”

fot. archiwum (były proboszcz Szalowej Marian W. oraz zakonnik Jarosław O. podczas misji św. – 2009 rok)

mDSC_8198_MarianW_JaroslawO