Zobacz również: Bobowa24.pl
PWSZ oferta edukacyjna
8 lipca 2020 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Samorząd
Owocne spotkanie mieszkańców, samorządowców i parlamentarzystów w Łużnej (TV)
Owocne spotkanie mieszkańców, samorządowców i parlamentarzystów w Łużnej (TV)

W miniony poniedziałek, tj. 6 lipca br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej odbyło się spotkanie mieszkańców, samorządowców oraz parlamentarzystów w ramach projektu „Łączy nas Polska”, będącego częścią kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Głównym gościem spotkania miał być Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, jednak ze względu na ważne sprawy dla województwa musiał on nagle popołudniem zjechać z Sądecczyzny do Krakowa. Nie mniej, cała sala wypełniona mieszkańcami, dyrektorami instytucji, samorządowcy z całego powiatu gorlickiego a także goście – parlamentarzyści pozostali by porozmawiać. Nie tylko o nadchodzącej II turze wyborów prezydenckich ale przede wszystkim by podzielić się problemami z jakimi zmaga się region – ziemia gorlicka.

Na sali pojawili się m.in. posłowie Jan Duda oraz Patryk Wicher, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, starosta Maria Gubała wraz z zastępcą Stanisławem Kaszykiem, przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Mirosław Waląg, burmistrzowie Wacław Ligęza (Bobowa) i Mirosław Wędrychowicz (Biecz), wszyscy wójtowie z terenu powiatu gorlickiego, radni Gminy Łużna, dyrektorzy jednostek gminnych, przedstawiciele stowarzyszeń i OSP oraz mieszkańcy. Wszystkich przywitał Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna.

Spośród wielu tematów poruszanych podczas blisko 2,5 godzinnego spotkania warto wymienić:
– problem odpadów na terenie byłej Rafinerii w Gorlicach
– termin ukończenia projektu dotyczącego scalania gruntów, który realizuje Starostwo Powiatowe w Gorlicach
– wykluczenie komunikacyjne zarówno drogowe jak i autobusowe oraz kolejowe
– problemy ze stawkami za śmieci na sortowniach
– brak odpowiednio rozwiniętej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w wielu gminach
– potrzeby w zakresie sieci gazowej

– Wszystkim, którzy przybyli do Łużnej na spotkanie w ramach „Łączy nas Polska” serdecznie dziękuje – mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. – Podziękowania kieruje zwłaszcza do naszych gości; parlamentarzystów Jana Dudy i Patryka Wichra oraz radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwigi Wójtowicz. Spotkanie przybrało formę dyskusji, jak widać bardzo potrzebnej. Samorządy z tego terenu borykają się często z podobnymi problemami. Cieszę się, że byli z nami zarówno mieszkańcy jak i pracownicy gminnych instytucji. Mogli oni zauważyć skalę wielu problemów w odniesieniu do naszych sąsiadów chociażby. Samorządowcy sygnalizowali zarówno lokalne potrzeby jak i konieczność wprowadzenia zmian systemowych w niektórych kwestiach.  Mam nadzieje, że takich okazji do dyskusji będzie więcej.

fot. M.Książkiewicz