Zobacz również: Bobowa24.pl
Biuro Rachunkowe, Ubezpieczenia
28 września 2020 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kącik czytelnika, Region
Wyjazd do Ameryki – jakie dokumenty potrzebne są do wjazdu na teraz USA?
Wyjazd do Ameryki – jakie dokumenty potrzebne są do wjazdu na teraz USA?

Ubiegły rok przyniósł spore ułatwienia w ruchu turystycznym pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dzięki włączeniu naszego kraju w program ruchu bezwizowego (Visa Waiver) możemy swobodnie planować dalekie wyjazdy za ocean, do kraju Waszyngtona, bez konieczności wizyt w amerykańskim konsulacie i rozmów z urzędnikami.

Jednak jak i w przypadku każdego przekraczania granicy, tak i kiedy wybieramy się do USA należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Sprawdźmy jakie dokumenty są wymagane, by postawić nogę na amerykańskiej ziemi i cieszyć się podróżą.

Obowiązkowe dokumenty podróżne przy wjeździe na teren Stanów Zjednoczonych

Pierwszym, a zarazem podstawowym dokumentem gwarantującym nam możliwość rezerwacji biletu lotniczego i odprawy jest ważny paszport biometryczny, zgodny z założeniami programu ruchu bezwizowego, a zatem paszport posiadający czip w którym zakodowane są nasze najważniejsze cechy biometryczne takie jak linie papilarne, rysy twarzy i wzór tęczówki oka. W Polsce takie e-paszporty osobiste wydawane są już od roku 2006. Zgodnie z procedurami Visa Waiver Program paszport osobisty musi być ważny co najmniej sześć miesięcy po zakończeniu pobytu w USA. Jeżeli jesteśmy posiadaczami ważnej promesy wizowej b1/b2 w nieważnym już paszporcie (zmiana nazwiska) możemy podróżować z dwoma dokumentami-starym z ważną wizą i nowym z aktualnymi danymi osobistymi. Poza paszportem ważny jest dokument, który daje nam prawo przebywania na terenie USA-ważna wiza, karta stałego pobytu lub upoważnienie wystawione w ramach ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży).

Podróżowanie bez wizy-czym jest ESTA, jak o nią aplikować?

ESTA daje możliwość swobodnego podróżowania między Polską, a Stanami Zjednoczonymi od 11 listopada 2019 roku. Jako obywatele kraju włączonego w program ruchu bezwizowego musimy zaaplikować o autoryzację naszej podróży, a to w praktyce oznacza wypełnienie formularza, w którym odpowiemy na kilka pytań kwalifikacyjnych (jest to procedura pokrewna z wypełnieniem wniosku wizowego DS-160). System zada nam pytania o nasze szczegółowe dane osobowe, dane kontaktowe, cel podróży, informacje związane z naszym zatrudnieniem (dane pracodawcy), ale i o to czy kiedykolwiek odmówiono nam przyznania wizy, czy jesteśmy osobami karanymi i czy jesteśmy w pełni zdrowi (również pod kątem chorób psychicznych). Kwestionariusz zawiera również opcjonalne pytanie o podanie loginu, którym posługujemy się w mediach społecznościowych. Wypełniony wniosek ESTA należy opłacić kwotą 14 dolarów amerykańskich. Po zakończeniu aplikacji na podany przez nas adres mailowy będą wpływały informacje o bieżącym statusie naszej sprawy. Zezwolenie najlepiej jest posiadać również w formie wydrukowanej, w dniu planowego wylotu. Całą procedurę związaną z aplikacją rozpoczynamy na tej stronie. Pamiętajmy by wniosek został wypełniony co najmniej 72 godziny przed podróżą i by informacje w nim zawarte były zgodne z prawdą.

Więcej informacji o ESTA znajdziecie na stronie https://estavisa.pl/informacje-o-esta/

fot. ilustracyjne