Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
8 grudnia 2020 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Inwestycje
Łużna otrzymała ponad 4 mln złotych na inwestycje z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
Łużna otrzymała ponad 4 mln złotych na inwestycje z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Łużna. Mimo pandemii, samorząd gminny będzie mógł podjąć bardzo ważne dla lokalnego społeczeństwa inwestycje. W ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały przyznane środki na budowę kanalizacji w centrum Łużnej oraz remont budynku tzw. „starej poczty.”

W dniu dzisiejszym premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę zadań, które zostały objęte dofinansowaniem z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To już drugie wsparcie samorządów, które rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył aby przeciwdziałać skutkom pandemii COVID-19. Tym samym chroniona jest także polska gospodarka. Pierwsza tarcza dla samorządów trafiła do gmin, miast jak i powiatów w połowie roku. Była to wtedy kwota 6mld złotych. Obecnie w drugim naborze wyłoniono projekty do realizacji na kwotę 12 mld złotych.

– Z terenu powiatu gorlickiego, wsparcie w ramach rządowego funduszu trafi do trzech gmin: Łużnej, Bobowej oraz Ropy – powiedział naszemu portalowi Patryk Wicher, Poseł na Sejm RP. – Cieszę się, że tak oczekiwana inwestycja jaka jest budowa kanalizacji w centrum miejscowości Łużna została dofinansowana w kwocie aż 4 mln złotych. Jako parlamentarzyści doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zintensyfikowanie prac w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w tej gminie. Ponadto samorząd Łużnej otrzymał blisko 180 tys. na remont budynku tzw. starej poczty znajdujący się w centrum miejscowości. 

– Wsparcie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do samorządów w ciągu kilkudziesięciu dni. Zadania do realizacji zostały wyłonione w ramach naboru konkursowego, którego wnioski oceniali eksperci Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – mówił podczas konferencji Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski.  – Przyznane dla Małopolski środki w ramach drugiej tzw. „tarczy dla samorządów” to swoiste koło zamachowe gospodarki. Przez lata dominowała tendencja do finansowania dużych ośrodków. Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości, tych małych jak i dużych. W całej Małopolsce sfinansowane zostanie 186 zadań na kwotę ponad 400 mln złotych.

Radości nie kryje wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa: – Otrzymane środki w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwolą nam na nadrobienie zaległości, które jako gmina mamy w zakresie kanalizacji. To wielki sukces dla naszego samorządu, że udało nam się pozyskać fundusze na budowę blisko 15 kilometrów kanalizacji oraz własnej, nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Kwota 4 milionów złotych, to ogromny zastrzyk finansowy wobec kosztów całej inwestycji, której kosztorys opiewa na około 7,5 mln złotych. Cały czas prowadzimy starania, aby udział własny gminy w tym zadaniu był jak najmniejszy. Zwłaszcza, że chcemy zrealizować zadanie w całości. Będziemy starać się wykorzystać każdą możliwość na pozyskanie dodatkowych dotacji na ten cel. Zakładamy, że inwestycję rozpoczniemy w 2021 roku. Obecnie w wydziale architektury Starostwa Powiatowego w Gorlicach mamy złożone zgłoszenie na budowę kanalizacji, czekamy na pozwolenie. W przypadku drugiego zadania, które otrzymało wsparcie z FIL to częściowy remont budynku tzw. starej poczty. Obiekt docelowo będzie pełnił funkcję Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mamy złożony także inny wniosek, na termomodernizację budynku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Projekt jest w trakcie oceny. Łącząc oba dofinansowania moglibyśmy wykonać kompleksowy remont. Środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych to być albo nie być naszej gminy. Nie było jak dotąd możliwości na sfinansowanie tak dużego zdania w zakresie kanalizacji. W imieniu własnym oraz całej społeczności Gminy Łużna dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ekspertom KPRM zasiadającym w komisji, za przyznane wsparcie oraz za dostrzeżenie potrzeb naszej gminy. Słowa podziękowania kieruję także na ręce naszych parlamentarzystów, zwłaszcza Pani Poseł Barbary Bartuś, Pana Posła Patryka Wichra, administracji rządowej na czele z Panem Wojewodą Łukaszem Kmitą oraz Pełnomocnika Premiera ds. Czystego Powietrza Bartłomieja Orła.

fot. ilustracyjne

min1-Luzna-dron-centrum-DJI_0595