Zobacz również: Bobowa24.pl
2 września 2022 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Uroczystości, Łużna
Uczniowie uczcili 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Rozpoczęli też rok szkolny
Uczniowie uczcili 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Rozpoczęli też rok szkolny

Pierwszy września to data szczególna. Nie tylko dla uczniów ale również całego narodu. Oprócz rozpoczęcia roku szkolnego warto choć przez chwilę, pozostać w zadumie i pochylić się nad losami tych, którzy 83 lata temu nie mieli tego przywileju.

Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im A. Leśkiewicz w Łużnej po tradycyjnej mszy w intencji o błogosławieństwo Boże w nowym roku szkolnym i katechetycznym przeszli za sztandarem pod Pomnik pamięci poległych i zamordowanych w latach 1939-1945 by wraz z panią dyrektor Moniką Skrobot i wójtem gminy Łużna Mariuszem Tarsą złożyć kwiaty i oddać należny hołd ofiarom II Wojny Światowej.

Po uczczeniu poległych pan wójt w krótkim przemówieniu życzył uczniom owocnej nauki i światłości umysłu.

„W tym nowym roku szkolnym życzę Wam, drodzy uczniowie i uczennice owocnej nauki, chęci do pracy, światłości i otwartości umysłu, by chłonąć cenną dla Was wiedzę. Jednocześnie zwracam się w stronę nauczycieli. Drodzy nauczyciele, to dzięki Wam nowe pokolenia mogą stawiać swoje pierwsze kroki w świecie edukacji. Ważne byście mieli cierpliwość do swoich podopiecznych, pasję do przekazywania fundamentalnej wiedzy młodym. I tego właśnie dziś Wam życzę.”

– powiedział Mariusz Tarsa

Do 7 szkół podstawowych uczęszcza 763 uczniów w tym 9 dzieci z Ukrainy do Szkoły Podstawowej w Szalowej.  W 5 przedszkolach rozpoczęło naukę 237 wychowanków, oraz do 2 oddziałów przedszkolnych  uczęszcza 28 dzieci.

Nauczanie dzieci rozpoczęło 196 nauczycieli w 8 placówkach oświatowych w tym 117 nauczycieli dyplomowanych, 28 mianowanych 32 kontraktowych oraz 19 stażystów. W szkołach pracuje również 29 pracowników obsługi i administracji.

W szkołach z Gminy Łużna 3 nauczycieli uzyskało wyższe stopnie awansu zawodowego: 1 na stopień dyplomowanego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łużnej, 1 na stopień mianowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr1 w Łużnej oraz 1 na stopień kontraktowy w Szkole Podstawowej w Szalowej.