Zobacz również: Bobowa24.pl
Biuro Rachunkowe, Ubezpieczenia
31 października 2022 || Barbara Ćmiech || W kategorii: Edukacja, Szalowa
Wójt Tarsa: Jesteście fenomenalni! Zachwycający występ dzieciaków z szalowskiej podstawówki (TV)
Wójt Tarsa: Jesteście fenomenalni! Zachwycający występ dzieciaków z szalowskiej podstawówki (TV)

W piątek (28 października) w zabytkowym kościółku w Szalowej odbyły się przesłuchania w ramach ogólnopolskiego konkursu Do Hymnu. Muzyczne zmagania dla uczniów ze szkół podstawowych zorganizowane zostały przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wychowanie patriotyczne to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez nauczycieli we współpracy z rodzicami w Szkole Podstawowej w Szalowej, dlatego z ogromną radością przyjęliśmy informację, że szkoła została zakwalifikowana do piątej edycji konkursu Do Hymnu!

Występ nie trwał długo, zapewniam jednak, że uczniowie pod opieką nauczycieli spędzili długie godziny na przygotowaniach do niego – mówił Ryszard Skórski, dyrektor szkoły.

Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie, przez co najmniej połowę uczniów szkoły, Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

Wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę serdecznie dziękuję i proszę o więcej. Z wielką przyjemnością będę przyjeżdżać na takie uroczystości. Dzieci to nasza przyszłość, ale bez historii, bez tradycji i bez szacunku tej przyszłości nie zbudujemy – wielokrotnie podkreślała w swoim wystąpieniu Barbara Bartuś, poseł na Sejm RP.

Dzieci z podstawówki w Szalowej oprócz Mazurka Dąbrowskiego wykonały Rotę i pieśń Gaude Mater Polonia. Co ważne, wśród blisko 140 uczniów, które podjęły wyzwanie konkursowe, były również dzieci z Ukrainy.

Uczniowie do występu zostali przygotowani przez nauczycieli szkoły: Helenę Sorotę i Mirosława Ogorzałka.

Ciesze się, że kolejna inicjatywa zapisze się złotymi głoskami w historii Szalowej – mówił wicestarosta Stanisław Kaszyk, dziękując za przygotowanie wyjątkowej uroczystości.

Do Szalowej z okazji przesłuchania przyjechał również profesor Stanisław Krawczyński, wieloletni rektor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz profesor Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którzy oceniają konkursowe wykonania.

Panowie profesorowie również podkreślali zaangażowanie dzieci w wykonywane utwory oraz docenili wyjątkową oprawę i piękne miejsce, w którym odbył się występ.

Nasza szkoła jest zaraz przy kościele, ale dzieci nie wychowują się obok kościoła, ale pod płaszczykiem kościoła. Kościół, szkoła, parafia, wioska to jest jedno – mówił z kolei ksiądz Mieczysław Górski, proboszcz parafii w Szalowej.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał wójt Łużnej Mariusz Tarasa:

Obraz, który zobaczyłem, wchodząc do kościoła, te niespełna 140 dzieciaków, w białych koszulach, z kotylionem na piersi, w tak cudownym miejscu, które jest skarbnicą historii – zostanie mi do końca życia.

fot. J. Gomułkiewicz