Zobacz również: Bobowa24.pl
12 września 2023 || Kinga Gruca || W kategorii: Bieśnik, Inwestycje
Nowe miejsce rekreacyjno-sportowe w Gminie Łużna!
Nowe miejsce rekreacyjno-sportowe w Gminie Łużna!

W dniu dzisiejszym (tj. 12 września, wtorek) odbyło się uroczyste otwarcie boiska sportowego przy szkole w Bieśniku, które zostało wyremontowane w oparciu o nową technologię. Obiekt sportowy otoczony jest piękną zielenią co pozwala na swobodną grę i ćwiczenia wśród przyrody.

Takiej nawierzchni nie ma nigdzie w powiecie! To bezpieczne tworzywo, które spełnia wszelkie wymogi i daje gwarancję długiego użytkowania – podkreśla Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa.

Na boisku wyrysowane są linie do kilku dyscyplin sportowych, m.in. siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i tenisa ziemnego. Warto podkreślić, że jest to inicjatywa mieszkańców. Społeczność Bieśnika jednogłośnie zaakceptowała ten pomysł!

Skąd zebrano fundusze?

Na zebraniu wiejskim, w ramach Funduszu Sołeckiego ustalono, że cała kwota funduszu zostanie przekazana na remont boiska. Konieczne jednak było znalezienie dofinansowania. Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa, to program Marszałka Województwa Małopolskiego. W tym przypadku dołożono kolejną kwotę z tego programu. Dzięki temu i dopłacie ze strony gminy udało się przeprowadzić remont nawierzchni, wymieniono akcesoria na boisku oraz piłkochwyty. Udało się również odwodnić boisko, by uniknąć podmoknięcia. Prace te wykonała gmina, natomiast gro z nich było finansowanych z Funduszu Sołeckiego i z programu Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa. W planach jest również pomalowanie ogrodzenia i wymienianie zniszczonych elementów. 

Zdanie mieszkańców ponad wszystko!

– Staramy się bardzo szanować głos społeczności lokalnej. Pomysły były inne, to nie jedyny,  jaki pojawił się na zebraniu wiejskim. Zyskał on poparcie większości. Mieszkańcy zauważyli taką potrzebę, są oni decyzyjni w zakresie Funduszu Sołeckiego, te środki przeznaczane są dla nich. Nie pozostaje nam nic innego jak go uszanować i wesprzeć, stąd wystąpienie do Marszałka o dodatkowe środki – powiedział Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa.

Czy taka inwestycja jest potrzebna?

Bieśnik to mała wieś. Nie ma w niej dużo osób, które na co dzień uprawiają sport. Boisko jest natomiast ogólnodostępne, nie tylko dla szkoły, ale jest także wykorzystywane przez mieszkańców. Patrząc w kontekście całego sołectwa, które składa się z 2 wsi, Szalowa i Bieśnik bywa tak, że Orlik w Szalowej  jest obłożony. Nie ma jak przyjąć wszystkich grup.
W związku z tym pojawia się w tym momencie szansa, że jest drugie w odległości 2 km, czyli bardzo blisko od miejsca, gdzie znajduje się Orlik w Szalowej.  Drugie  boisko, które również może służyć społeczności jako miejsce uprawiania sportu i troski o swoją kondycję, tężyznę fizyczną-podkreśla Wójt Mariusz Tarsa

Dofinansowanie jakie zostało przyznane z Funduszów Małopolski to kwota 48 tysięcy, z Sołectwa popłynęło około 82 tysiące, natomiast środki własne Gminy Łużna to 12 tysięcy złotych.

Bardzo się cieszę,że dzisiaj uczestniczymy w otwarciu boiska w Bieśniku. Ja ze swojej strony wyrażam ogromne uznanie dla wszystkich, którzy w gminie Łużna działają i rzeczywiście dbają o jej rozwój, o to, żeby najmłodsi  mogli uprawiać różnego rodzaju dyscypliny w warunkach, które są wymagane w XXI wieku. Niech walczą tak jak prawdziwi sportowcy na wielkich stadionach, natomiast my będziemy wspierać,wszystkie działania lokalnej, społeczności czy Rady Sołeckiej czy fantastycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Bieśnika. Widać, że naprawdę dbają o to, aby ta mała ojczyzna się rozwijała, takim ludziom pasjonatom trzeba pomagać i na pewno będziemy to robić. – mówi Jadwiga Wójtowicz Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego. 

fot. M. Książkiewicz