Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
29 października 2023 || Kinga Gruca || W kategorii: Konkurs, Szalowa
Sukces Szalowskiego Zespołu Wokalnego we Wrocławiu!
Sukces Szalowskiego Zespołu Wokalnego we Wrocławiu!


W minioną sobotę (tj. 28 października br.) we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Konkurs Chóralny. Wśród uczestników znalazł się Szalowski Zespół Wokalny! Muzycy zespołu z Szalowej nie tylko wzięli udział w wydarzeniu, ale także wrócili z wieloma nagrodami!

Szalowski Zespół Wokalny

SZeW, czyli Szalowski Zespół Wokalny, w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalności. Jest to zespół skupiający kilkanaścioro młodych ludzi z różnych miejscowości powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Ich pasją jest wspólne śpiewanie!

SZeW występował na wielu ogólnopolskich koncertach i konkursach m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Tarnowie, Brzesku. Szalowski zespół mogliśmy również zobaczyć w Bardejowie na Słowacji.

Dyrygentem chóru jest Maria Dziedzic-Król, łącząca w sobie pasję muzyki chóralnej i fortepianowej. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończyła edukację artystyczną w specjalności prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych oraz wydział instrumentalny na kierunku fortepian. Uczestniczyła w dyrygenckich kursach mistrzowskich m.in. u Matthiasa Beckera. Od czterech lat pełni funkcję asystenta artystycznego w Chórze Chłopięcym i Dziewczęcym Filharmonii Krakowskiej. Założyła i prowadzi od dziesięciu lat Szalowski Zespół Wokalny.

Podczas sobotniego występu Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego w ramach „Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki Wrocław Miastem Muzyki” – Edycja 2023, chór z Szalowej zaśpiewał m.in. kompozycje twórczości Romualda Twardowskiego oraz Monteverdiego Claudia. Z Wrocławia Zespół przywiózł wiele nagród m.in. w kategorii najciekawsze wykonanie utworu kompozytora zagranicznego, najciekawsze wykonanie utworu ludowego, złoty dyplom oraz Nagrodę Grand Prix. Najlepszym dyrygentem konkursu została Maria Dziedzic-Król.

W 2021 roku SZeW otrzymał Grand Prix 27. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Wzięli również udział w nagraniach telewizyjnych koncertu kolędowego. Ponadto najwyższe miejsca SZeW zdobywał podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów “Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie, czy w Ogólnopolskich Konkursach Kolędowych w Chełmnie i Miechowie.

W 2019 roku Szalowski Zespół Wokalny brał udział w prawykonaniu dzieła wokalno-instrumentalnego pt. „Betlejem” autorstwa kompozytora Sebastiana Szymańskiego, z którym stale współpracuje oraz wziął udział w projekcie związanym z nagraniem wokalnej ścieżki dźwiękowej do gry komputerowej “Driftland.The Magic revival”. W 2020 roku nagrania zespołu zostały włączone na płytę “Szalowski galimatias” ukazującej bogactwo i różnorodność muzyki wykonywanej przez różne grupy i zespoły we wsi Szalowa.


Szalowskiemu Zespołowi Wokalnemu gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów.

https://www.facebook.com/WroclawMiastemMuzyki/videos/884947186569431 – występ Szalowskiego Zespołu Muzycznego możecie Państwo oglądnąć pod tym linkiem (3:29:00)
Fot. SZeW