Zobacz również: Bobowa24.pl
14 listopada 2023 || Kinga Gruca || W kategorii: Gmina Łużna, Kultura
W duchu patriotyzmu: Łużna świętuje 105 rocznicę odzyskania niepodległości.
W duchu patriotyzmu: Łużna świętuje 105 rocznicę odzyskania niepodległości.

11 listopada to wyjątkowe święto dla wszystkich Polaków. W tym dniu rodacy uroczyście obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak było i w tym roku w gminie Łużna. Bogaty program uroczystości zorganizowanych przez Wójta Gminy Łużna, Mariusza Tarsę oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, Karolinę Szymczyk sprawił, że mieszkańcy licznie przybyli, by wspólnie świętować niepodległość.

Uroczyste obchody upamiętniające 105 rocznicę odzyskania niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Tego dnia mieszkańcy Łużnej mieli podwójną okazję do świętowania, nie tylko ze względu na historyczne obchody, ale również na odpust w miejscowej parafii.

-To dwie okazje, które znakomicie się uzupełniają- mówi wójt gminy.

Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, by wspólnie celebrować dalszą część uroczystości. Nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz delegacji. Wciągnięto flagę na maszt i wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Następnie Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa skierował kilka słów do mieszkańców przybyłych na uroczystość.

Na uczestników obchodów czekało mnóstwo atrakcji. Jedną z nich był pokaz kawaleryjski wykonany przez grupę Pana Włodzimierza Kario. Wywołał on ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach, dodając wyjątkowego uroku i podkreślając doniosłość tej historycznej uroczystości.

Dalsze świętowanie przeniosło się na salę GOK-u, gdzie mieszkańcy mogli oglądnąć bardzo wzruszający montaż słowno-muzyczny przygotowany przez przedszkolaków z Przedszkola „Tuptuś”. Na scenie zaprezentowali się również laureaci konkursu wokalnego „Bogu i Ojczyźnie” realizowanego w ramach programu „Niepodległa”.

Jestem naprawdę dumny z najmłodszych łużniań, że tak wspaniale włączyli się w to świętowanie i wprawili nas w patriotyczny duch– mówił Mariusz Tarsa, Wójt Gminy Łużna.

Wieczorem o dobrą, świąteczną atmosferę zadbał zespół „Stanula Jazz Quartet” i Przyjaciele mistrzowsko wykonując jazzowe klasyczne utwory. Mieszkańcy mogli uczestniczyć również w wernisażu prac plastycznych i fotograficznych małych artystów, którzy w ramach projektu „Eviva l’arte! – sztuka piękna Niepodległej”, pod okiem profesjonalistów wykonywali wspaniałe prace.

-Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tej pięknej uroczystości, która trwała cały dzień. Dziękuję wszystkim łużnianom, gościom, którzy przybyli nam towarzyszyć w tym świętowaniu. Dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Kultury z Panią Dyrektor Karoliną Szymczyk na czele za piękne przygotowanie tego wspaniałego dnia niepodległości w gminie Łużna– Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa.

– Uroczyste obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości to okazja do podsumowania projektów, które tworzyliśmy dla dzieci, młodzieży seniorów i dorosłych. Warsztaty rozwijające, które pokazały, że Niepodległa nie jedno ma imię i nie jedno ujęcieKarolina Szymczyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

Fot. M. Mucha