Zobacz również: Bobowa24.pl
21 marca 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Konkurs, Łużna
Wokalne talenty, plastyczne wyobraźnie. VIII Edycja konkursu „Rozwinąć skrzydła.”
Wokalne talenty, plastyczne wyobraźnie. VIII Edycja konkursu „Rozwinąć skrzydła.”

Wczoraj, tj. 20 marca w Łużnej odbył się konkurs w ramach VIII edycji przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości”. Po trzyletniej przerwie wydarzenie ponownie zagościło w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łużnej, gromadząc młodzież i promując dziedzictwo św. Jana Pawła II. Cieszy fakt, że z każdą kolejną edycją przedsięwzięcie budzi coraz większe zainteresowanie młodzieży z różnych zakątków małopolski.

Blisko 418 uczniów z 63 szkół małopolski przybyło do Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Łużnej, aby już po raz ósmy wziąć udział w wydarzeniu pod nazwą „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości”. Tematem tegorocznej edycji konkursu historycznego, muzycznego i plastycznego była postać św. Jana Pawła II, szczególnie ważna dla ludzi młodych. Dodatkowo w konkursie wspomniano o przypadającej w tym roku osiemdziesiątej rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wczoraj 60. uczniów zmagało się z testem w konkursie historycznym, 32. uczniów zaprezentowało swoje umiejętności wokalne. Komisja konkursowa oceniała również 323. prace plastyczne. W ciągu ośmiu edycji do konkursów „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości” przystąpiło już ponad 3000 uczniów z ponad 200 szkół! Stanowi to fakt, że treści patriotyczne i religijne są ważną częścią życia młodych ludzi.

Realizacja przedsięwzięcia jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Świętego Jana Pawła II oraz uświadomieniem młodym ludziom jak ogromną rolę – odgrywa pokój na świecie w życiu każdego człowieka- mówiła podczas wydarzenia Dyrektor placówki Monika Skrobot.

Na wydarzeniu obecni byli: Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk- Dyrektor Wydziału
Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Stanisław Kaszyk – wicestarosta Powiatu Gorlickiego, Jolanta Tarka – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Nowym Sączu, ks. dr Krzysztof Kamieński – Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, Członek Komisji Pamięci i Kultu Świętych oraz Mariusz Tarsa – Wójt Gminy Łużna. 

Lidia Foltyn- Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Łużnej, Karolina Szymczyk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, Barbara Tabiś – sołtys wsi Łużna, Radna Gminy Łużna, Łukasz Turski – Przewodniczący Rady Rodziców, Radny Gminy Łużna, Henryk Waląg –muzyk, były dyrektor GOK w Łużnej, Magdalena Pawłowska – sopranistka, tegoroczna dyplomantka wydziału wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej w Katowicach, Wojciech Haberek – plastyk, pracownik MDK w Gorlicach, Maria Wilk – nauczyciel plastyki oraz Agata Musiał – nauczyciel plastyki.

Na wydarzeniu nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych w tym: młodszego brygadiera Piotra Ostrowskiego – Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, podinspektora Jarosława Maciejki – Kierownik II działu kontroli celno-skarbowej rynku,urząd celno – skarbowy w Nowym Sączu, podoficera, starszego kaprala Janusza Wolanina – Wojewódzka Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu, aspiranta Rafała Irzyka – Kierownika Posterunku Policji w Łużnej, aspiranta sztabowego Barbary Przychockiej-Serafin – Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, chorążego straży granicznej Natalii Zabrzewskiej – Borowiec,Karpacki Oddział Straży Granicznej, wokalistki orkiestry reprezentacyjnej straży granicznej w Nowym Sączu, Piotra Wojny – prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej, Jadwigi Cieśli – Nadleśnictwo Gorlice – Lasy Państwowe, Sylwii Podolskiej – Nadleśnictwo Gorlice – Lasy Państwowe.

Honorowy Patronat nad VIII edycją przedsięwzięcia objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Małopolski Kurator Oświaty – Gabriela Olszowska,, Biskup Tarnowski  – Biskup Andrzej Jeż oraz Wójt Gminy Łużna – Mariusz Tarsa.

Chęć udziału w konkursie wyrazili uczniowie szkół podstawowych z województwa małopolskiego, w tym z powiatu gorlickiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, limanowskiego, Miasta Nowy Sącz i Miasta Tarnów.

Jak podkreślała na wydarzeniu Pani Dyrektor, udział w konkursie jest potwierdzeniem szacunku i wdzięczności wobec osoby Świętego Jana Pawła II, który nigdy nie zapominał o swoich korzeniach, z dumą nazywając siebie synem Polskiej Ziemi. Jest to również potwierdzenie, że losy ojczyzny nie są młodym ludziom obojętne.

Cieszy fakt, że z roku na rok to wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością gromadząc imponująca liczbę osób ze szkół z całej małopolski.

Bardzo dziękuję za każdą pomoc przy organizacji kolejnej VIII edycji naszego przedsięwzięcia. Dziękuję również za naszą dobrą współpracę i każde wsparcie, które już od kilku lat otrzymujemy. Cieszymy się, że jak co roku możemy gościć przedstawicieli różnych instytucji oraz służby mundurowe. Jeszcze raz wszystkim z całego serca dziękuję- mówiła podczas wydarzenia Dyrektor szkoły Monika Skrobot. Niech słowa św. Jana Pawła II : „Nie lękajcie się trudu doświadczeń” będą dla nas Wszystkich drogowskazem na drodze edukacji, na drodze zawodowej, ale również na drodze każdego codziennego dnia. Myśmy o przyszłości i bierzmy za nią odpowiedzialność- dodała.

Uroczyste podsumowanie VIII edycji konkursu i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych uczniów odbędzie się 22 maja 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

Fot. Michał Mucha