Zobacz również: Bobowa24.pl
16 listopada 2024 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Uroczystości
Wielowątkowe świętowanie Niepodległości w Łużnej.
Wielowątkowe świętowanie Niepodległości w Łużnej.

Święto Niepodległości w gminie Łużna miało wielowątkowy wymiar. To nie tylko Narodowe Święto Niepodległości obchodzone przez lokalną społeczność, ale również uroczystość odpustowa, głównego patrona parafii – Św. Marcina. 

– 11 listopada pamiętamy o wielkim darze wolności, jaki podarowali nam nasi Przodkowie – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna. – Oddajemy hołd Ojcom Niepodległości, twórcom Drugiej Rzeczypospolitej, którzy odtworzyli naszą państwowość z mroku zaborów i przez dwadzieścia lat rozwijali Polskę, tworząc z niej ważne miejsce na mapie Europy. W Łużnej 11 listopada czcimy również patrona naszej parafii Świętego Marcina, a w długi listopadowy wieczór mamy okazję do zapoznania się z dorobkiem kulturalnym naszych mieszkańców. Nie inaczej było i w tym roku. 

– Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej, uroczystej Mszy Świętej odpustowej w Kościele Świętego Marcina w Łużnej — kontynuuje wójt Gminy Łużna. – We wspólnej modlitwie wzięły udział poczty sztandarowe OSP,  organizacji politycznych i szkół podstawowych z terenu gminy. Byli również harcerze i działacze społeczni, a także władze samorządowe gminy i reprezentanci powiatu gorlickiego. Następnie uczestniczyliśmy wspólnie w uroczystym apelu  , podczas którego odśpiewaliśmy hymn Rzeczypospolitej, a delegacja strażaków z OSP Łużna dokonała ceremonii wciągnięcia flagi polskiej na maszt. 

Druga część uroczystości zaplanowanych na 11 listopada stanowił koncert patriotyczny Łużańska Niepodległa w Małopolsce zaklęta. Podczas wyjątkowego koncert można było podziwiać przepiękne wykonanie pieśni patriotycznych przez chór Cantabile z Łużnej oraz orkiestrę dętą z GOK Łużna. Wystąpili również laureaci konkursu pieśni patriotycznej i religijnej, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej. Podczas koncertu zaprezentowała się także grupa uczniów z polskiej, katolickiej szkoły niedzielnej w Dolinie na Ukrainie, tworząca zespół Perła. 

Po raz kolejny mogliśmy zobaczyć jak nasi rodacy, młodzież i dzieci, potomkowie Kresowian odczuwają ducha polskości i jak bardzo szanują nasza Ojczyznę… Wyjątkowy wieczór uwiecznił występ młodego, utalentowanego  pianisty Jana Pozniaka, który wykonał znane utwory muzyki filmowej i rozrywkowej w aranżacji na pianino. 

Na zakończenie, odbył się wernisaż prac plastycznych tworzonych przez mieszkańców gminy Łużna pod okiem instruktorki Agaty Musiał Janik. Ten wyjątkowy koncert i wernisaż  stanowiły finał projektu Łużańska Niepodległa w Małopolsce zaklęta, który był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu Mecenat  Kulturalny Małopolski.