Dobiegły końca warsztaty nauki gry na basach ludowych realizowane w ramach zadania pn. „Pogórzańska Szkoła Tradycji 2024”
Jednym z celów działalności prowadzonej przez Towarzystwo Teatru Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej jest kultywowanie rodzimej kultury regionalnej oraz podtrzymywanie tożsamości kulturowej naszego regionu. działaniem zmierzającym ku realizacji tych celów jest kultywowanie tradycji ludowego muzykowania ze szczególnym uwzględnieniem nauki oraz doskonalenia techniki gry na tradycyjnych instrumentach wchodzących w skład kapeli ludowych Pogórza. W tym zakresie Towarzystwo prowadzi szeroko zakrojone działania polegające między innymi na zbieraniu, dokumentowaniu oraz opracowywaniu zapomnianych melodii ludowych, a także na organizowaniu warsztatów muzycznych, których celem jest nauka gry z zachowaniem dawnych technik i manier wykonawczych.
Jednym z nich była realizacja projektu pn. „Pogórzańska Szkoła Tradycji 2024”. W ramach realizacji zadania zorganizowano dla czworga uczniów warsztaty nauki gry na basach ludowych, których celem było przekazanie podstawowej wiedzy o muzyce ludowej regionu Pogórza, nabycie umiejętności gry na tym instrumencie, a także popularyzacja i rozwijanie pasji związanych z tradycyjną kulturą regionu. Nauka odbywała się metodą beznutową, w bezpośredniej relacji „Mistrz – Uczeń”.
Zaangażowanie, i pasja, z jaką młodzi ludzie chcieli poznawać i wykonywać tradycyjną muzykę ludową pozwala mieć nadzieję, że pomimo zalewu wszechobecnej popkultury tradycja ludowego muzykowania przetrwa przez kolejne pokolenia. Zadanie było realizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za które serdecznie dziękujemy!
fot. ilustracyjne
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.