Zobacz również: Bobowa24.pl
16 sierpnia 2012 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Rolinictwo
Szalowskie dożynki z ministrem
Szalowskie dożynki z ministrem

Wczoraj, 15 sierpnia obchodziliśmy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak co roku w ten dzień odbywają się dożynki, które tym razem zorganizowane zostały na terenie parku dworskiego w Szalowej.

Uroczystość rozpoczęła się plenerową Mszą Świętą, celebrowaną przez ks. prob. Mariana Wójcika. Wygłoszona homilia nawiązywała do trudów podejmowanych przez rolników, które są porównywalne do walki Polaków podczas Cudu nad Wisłą: „Chłop, Rolnik to część społeczeństwa, która nigdy nie degenerowała się, która w najtrudniejszych czasach potrafiła zachować podstawowe wartości narodowe i religijne, dlatego można śmiało powiedzieć o rolnikach, że są godni czci.”

O oprawę Mszy Świętej zadbała orkiestra oraz chór parafialny z Szalowej. Po zakończeniu Eucharystii poświęcone zostały zioła, kwiaty, wieńce dożynkowe oraz poczty sztandarowe.
Dalszą część uroczystości dożynkowych poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej – Henryk Waląg. Na początku przywitał zaproszonych gości – Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza, starostę Powiatu Gorlickiego – Mirosława Wędrychowicza, senatora Stanisława Koguta, posłów: Arkadiusza Mularczyka, Andrzeja Romanka, Barbarę Bartuś, Sędziego Trybunału Stanu Pawła Śliwę, Prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszarda Czaickiego, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Karola Tenerowicza, Burmistrza miasta Gorlic Witolda Kochana, Prezydium Zarządu Powiatowego PSL, asystenta Ministra Pracy Marcina Horynia oraz Radnych Powiatu Gorlickiego i Gminy Łużna.

Następnie głos zabrali wójt Gminy Łużna – Kazimierz Krok, który podsumował całoroczną pracę rolników i wkład w rozwój nowoczesnej gospodarki oraz minister Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdzając wartości, które płyną z takich małych miejscowości i pracy ludzi.

Polska taka prawdziwa, taką którą widzę i czuje jest właśnie w takich małych miejscowościach – powiedział do zebranych na dożynkach gości Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W Szalowej nigdy wcześniej nie byłem jednak sporo o niej słyszałem od Stanisława Kaszyka, który jest wielkim ambasadorem waszej miejscowości. Jak widzę kultywowaną tradycje, szczególnie przez Koła Gospodyń Wiejskich, przekazywaną z pokolenia na pokolenie to naprawdę jest to powód do dumy z bycia Polakiem czy też Małopolaninem. Nie możemy zaprzepaścić tej wielkiej tradycji i kultury, a żeby coś mogło się udać to zawsze muszą być ludzie którzy zainspirują i poprowadzą innych. U was tych ludzi nie brakuje.

Wszystkie sołectwa zaprezentowały swój korowód dożynkowy przygotowywany przez tamtejsze Koła Gospodyń Wiejskich z Szalowej, Łużnej, Mszanki, Woli Łużańskiej, Biesnej oraz Bieśnika. Podczas prezentacji usłyszeć można było regionalne przyśpiewki w wykonaniu drużbów i zespołów ludowych. W części artystycznej wystąpił zespół regionalny „Spod Pustek” oraz zespół „Skalnik”.

– W naszym regionie jest bardzo wielu rolników, do których – jak myślę – wszyscy żywimy szacunek, zwłaszcza za ich trud, pracę oraz ciężkie warunki funkcjonowania w rolnictwie – opowiada o dożynkach Arkadiusz Mularczyk poseł Solidarnej Polski. Dlatego dożynki to święto, gdzie możemy się z nimi spotkać, porozmawiać, złożyć im życzenia, a przede wszystkim podziękować. Staram się w miarę możliwości odwiedzać wszystkie miejscowości, w których odbywają się dożynki , bo ważne jest, aby docenić rolników i głośno o nich mówić. 15 sierpnia to także święto Wojska Polskiego oraz dzień Polskiego sukcesu podczas Bitwy Warszawskiej gdzie Polacy odmienili losy wojny. Takie dni są właśnie po to, abyśmy o tych Wielkich pamiętali i przypominali – kończy poseł.

Podczas trwania uroczystości dożynkowej każdy mógł znaleźć coś dla siebie, wśród nich stoiska: z lokalną gastronomią (pysznymi nalewkami oraz ciastami) przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, z haftem oraz koronką klockową. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych w postaci zjeżdżalni czy trampoliny. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu „Efekt”.

– Składam gorące podziękowania wszystkim uczestnikom dzisiejszych dożynek – mówi Stanisław Kaszyk sołtys Szalowej. Nie odbyłby się one bez rzeszy mieszkańców, często bezimiennych, którzy włożyli ogrom pracy w to, aby tę doroczną uroczystość przygotować na tak wysokim poziomie – dodaje sołtys.

Organizatorami Gminnych Dożynek w Łużnej byli: Wójt Gminy Łużna, Sołtys wsi Szalowa, Stowarzyszenie Kobiet Szalowskich „Szalowianki”, OSP w Szalowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej. Nad bezpieczeństwem całej imprezy dbało OSP z Szalowej. Uroczystość nie mogłaby się odbyć bez życzliwość państwa Marii i Jerzego Sekułów, którzy udostępnili posiadłość dworską wraz z parkiem.

fot. Michał Niemaszyk / Mateusz Książkiewicz