Zobacz również: Bobowa24.pl
23 maja 2013 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Edukacja, Sport
Pierwszy Orlik w Gminie Łużna – otwarty
Pierwszy Orlik w Gminie Łużna – otwarty

Dzisiaj (tj. 23 maja 2013) w Szalowej został oficjalnie oddany do użytku pierwszy w Gminie Łużna Orlik 2012 czyli kompleks boisk sportowych. W uroczystości wziął udział Stanisław Sorys reprezentujący Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę.

Punktem początkowym programu oddania do użytku kompleksu boisk sportowych była cześć artystyczna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół w Szalowej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem nauczyciela Daniela Wojtasa. Na przybyłych gości czekał świetnie opracowany montaż muzyczno-widowiskowy. Niesamowita gra świateł, występy solowe a także interesujące animacje oraz filmy wprowadziły w sportowy a zarazem podniosły nastrój.

W uroczystości wzięli udział m.in. Stanisław Sorys – członek zarządu województwa małopolskiego, Kazimierz Krok – wójt Gminy Łużna, Stanisław Kaszyk – członek zarządu powiatu a zarazem sołtys wsi Szalowa, Marian Wójcik – proboszcz parafii Szalowa, radni gminy Łużna, pracownicy urzędu Gminy, dyrektorzy placówek oświatowych, reprezentanci wykonawcy firmy Bet-Stal z Gorlic.

Stwierdzam, że dzisiejsze wydarzenie było bardzo ważne dla waszej lokalnej społeczności – powiedział Stanisław Sorys, członek zarządu województwa małopolskiego. W końcu podobnych inwestycji nie oddaje się codziennie. Czasami nie doceniamy i nie potrafimy się cieszyć z tego jak zmienia się rzeczywistość. Bardzo często mówimy o tym co jest do zrobienia, poprawienia, natomiast warto spojrzeć jak wyglądają obecnie centra wsi. Środki europejskie są dla aktywnych, nie wystarczy przyjść i poprosić. Dzisiaj należy mieć świetny projekt techniczny, prawo dysponowania nieruchomością, pozwolenie budowlane i na to właśnie pracują wszyscy urzędnicy czy radni.

Kolejnym punktem programu było oficjalne przecięcie wstęgi, poświęcenie kompleksu sportowego, przemowy, mecz młodzieżowy (Szalowa kontra Stróże) a na sam koniec pyszny poczęstunek w Wiejskim Domu Ludowym przygotowany przez Radę Rodziców. Uroczystości wtórowała, piękne reprezentująca się w nowych strojach, orkiestra dęta z Szalowej.  Nowe umundurowanie szalowskiej orkiestry zostało sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego Obszarów Wiejskich – EFRROW.

Projekt Orlika wykonała firma Sport Technik z Warszawy, roboty prowadzone przez Bet-Stal z Gorlic rozpoczęły się 27 lipca i zostały już zakończone 15 października 2012 roku – mówi z dumą Kazimierz Krok, wójt gminy Łużna. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 1 mln 168tys złotych. Myślę, że powstały co prawda w Szalowej kompleks sportowy będzie służył całej gminnej społeczności oraz podniesie on atrakcyjność gminy, a młodszemu pokoleniu da szansę na odpowiedni rozwój sportowy. W przyszłości poczynimy starania aby obiekt był również wykorzystywany do sportów zimowych.