Zobacz również: Bobowa24.pl
Kianto Velux okna Łużna
PWSZ oferta edukacyjna
5 września 2013 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Edukacja, Społeczeństwo
Dzieci oraz młodzież ruszyła do szkół
Dzieci oraz młodzież ruszyła do szkół

Nowy rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się w poniedziałek 2 września. W całej gminie naukę w szkołach podstawowych oraz gimnazjach podjęło około 850 uczniów.

We wszystkich szkołach na terenie gminy Łużna pierwszym punktem uroczystej inauguracji była Msza Święta odprawiona w miejscowych kościołach. Księża w swoich kazaniach zwracali uwagę na zanikający do nauczycieli szacunek oraz na to by młodzież unikała wszelkiego rodzaju używek mających niby pomóc im w nauce.

Przeglądając dokładnie kalendarz, od 2 września 2013 roku do końca roku szkolnego czyli 28 czerwca 2014 roku uczniów czeka tylko 177 dni nauki. Najwięcej czasu w szkolnych ławkach spędzą w październiku bo aż 23 dni, najkrócej w lutym 10 dni – przypadają wtedy ferie zimowe.W naszej szkole podstawowej mamy 148 uczniów oraz 95 w gimnazjum – mówi Ryszard Skórski dyrektor ZS Szalowa. W większości jest to młodzież oraz dzieci z naszego regionu, jedynie do klasy sportowej (pierwsza gimnazjum – dop. redakcyjne) zapisało się trzech uczniów z gminy Bobowa oraz jeden z gminy Korzenna. Nauka w klasie o profilu sportowym nie będzie odbiegać od normalnego programu, będą jednak dodatkowe zajęcia z siatkówki oraz piłki nożnej w ilości 6 godzin tygodniowo. Dodatkowo warto wspomnieć że nasza szkoła podjęła stałą współpracę z dwoma ważnymi i znanymi klubami sportowymi jest to Ekstrem Gorlice (piłka siatkowa) oraz Nowy Sącz Dunajec (piłka nożna).

Ogółem w gminie Łużna w szkołach podstawowych uczy się 550 dzieci, w gimnazjach natomiast 298. Poniżej wyszczególnienie szacunkowej ilości podopiecznych w szkołach podstawowych:

33 – Bieśnik
34 – Mszanka
41 – Biesna
58 – Łuzna nr 2 (przysiółek Zaborówka)
87 – Wola Łużańska
148 – Szalowa
159 – Łużna nr 1

GIMNAZJA:
203 – Łużna
95 – Szalowa

Inauguracje nowego roku szkolnego były także okazją do okolicznościowych akademii upamiętniających wybuch II Wojny Światowej.