Zobacz również: Bobowa24.pl
Kianto Velux okna Łużna
Praca dla cieśli, budowlańców w Niemczech, Stawki w euro
2 września 2013 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Religia
Ponad 250 chórzystów w jednym miejscu
Ponad 250 chórzystów w jednym miejscu

W minioną sobotę tj. 31 sierpnia 2013 roku, w zabytkowym kościele pw. Św. Michał Archanioła w Szalowej odbył się okolicznościowy zjazd chórów z terenu południowej Polski należących do Federacji Pueri Cantores. Niezwykły koncert dało ponad 250 chórzystów z sześciu grup.

– Dzisiaj, tydzień po 21 jubileuszu federacji bo przecież 26 sierpnia 1992 roku, Polska Federacja Pueri Cantores została przyjęta w Paryżu do rodziny międzynarodowej, wracamy symbolicznie do domu. To właśnie w diecezji tarnowskiej ona powstała, dziękujemy za to jej założycielowi ks. Andrzejowi Zającowi oraz wszystkie dobra jakie ta federacja w swojej historii otrzymała – powiedział we wprowadzeniu do Mszy Świętej ks.dr hab. Robert Tyrała, prezydent międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Wśród przybyłych do Szalowej chórów były: dwa z Tarnowa (katedralny chłopięcy Pueri Cantores Tarnovienses oraz katedralny dziewczęcy Puellae Orantes) ), z Limanowej (Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej), z Rzeszowa (Pueri Cantores Resovienses), z Nowego Sącza (chór Scherzo) oraz dziewczęcy chór z Bochni (Puellae Sancti Pauli).

Chóry podczas Mszy Św. wykonały wspólnie Missa de Angelis oraz kilka pieśni maryjnych, natomiast tuż po niej w okolicznościowym koncercie każdy zespół zaśpiewał dwa wybrane utwory.

Najwięcej chórów należących do polskiej federacji Pueri Cantores jest w diecezji tarnowskiej, dlatego założyciel federacji w Polsce ks. Andrzej Zając zaproponował miejsce spotkania właśnie w Szalowej – komentuje ksiądz Piotr Paćkowski, prezydent polskiej federacji Pueri Cantores.

Chciałem aby chociaż raz spotkanie zorganizować nie wielkiej metropolii czy mieście ale małej urokliwej wsi – dopowiada ks. Andrzej Zając, założyciel Pueri Cantores w Polsce. W pięknym otoczeniu, przyrodzie oraz unikalnym kościele, w końcu szalowski zabytek do takich należy. Chciałem również aby dzieci mogły zobaczyć ten nasz diecezjalny skarb.

Po zakończonym koncercie dzieci oraz młodzież udała się na salę gimnastyczną zespołu szkół w Szalowej gdzie czekał na nich ciepły posiłek ufundowany przez senatora Stanisława Koguta, który był jednym z gości zjazdu Pueri Cantores w szalowskim kościele.

Federację Międzynarodową tworzy 25 Krajowych Federacji członkowskich działających w 25 krajach świata, które łącznie zrzeszają ponad 600 chórów. Polska Federacja powstała 14 marca 1992 roku. 27 lipca 1992 r. Sąd Wojewódzki w Tarnowie zarejestrował Polską Federację Pueri Cantores i nadał jej osobowość prawną, a Konferencja Episkopatu Polski w dniu 25 sierpnia tego samego roku zatwierdziła wybór Przewodniczącego Federacji, ks. prof. Andrzeja Zająca i wyraziła zgodę na jej przystąpienie do Federacji Międzynarodowej. Obecnie Polską Federację tworzą 44 chóry: 28 chłopięcych i chłopięco-męskich oraz 12 dziewczęcych i 4 młodzieżowe.