Zobacz również: Bobowa24.pl
Auto marzeń, stacja moya Nowy Sącz
19 maja 2014 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Edukacja, Straż pożarna
Przedszkolaki małe strażaki
Przedszkolaki małe strażaki

W ubiegłym tygodniu miała miejsce okolicznościowa wizyta przedszkolaków z Szalowej w miejscowej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Spotkanie ze strażakami obfitowało wielką radością dzieci, zwłaszcza że z bliska mogły dotknąć, zobaczyć sprzęt na którym pracują druhowie.

O wyposażeniu jednostki, pierwszej pomocy oraz innych sprawach związanych z pracą strażaka opowiadali: komendant szalowskiego OSP Marcin Barczyk, na co dzień zastępca dowódcy II zmiany Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach oraz ratownik medyczny a jednocześnie strażak ochotnik Kuba Stukus. Odwiedzający mogli także być w wozie bojowym jak również przymierzyć kask, co wyglądało całkiem zabawnie.

– Z okazji dnia strażaka chcieliśmy pokazać dzieciom czym zajmują się nasi strażacy oraz jaką funkcję pełnią, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach nie tylko wyjeżdżają do pożarów ale wykonują również inne działania jak np. pomoc przy wypadkach, wypompowaniu wody  ze studni czy zalanych piwnic i wiele innych . Chcieliśmy to przedszkolakom przybliżyć – mówi Bogusława Śliwa, dyrektorka przedszkola w Szalowa.

 – Okres maja to czas rycerzy św.Floriana czyli patrona strażaków i z tej okazji zawitała do nas wycieczka z przedszkola w Szalowej – dodaje kpt. inż. Marcin Barczyk, komendant OSP Szalowa. Pokazaliśmy dzieciom wszystko czym dysponujemy, począwszy od dwóch samochodów strażackich , sprzętu do ratownictwa drogowego, wodnego, jak również medycznego. Zrobiliśmy także pokaz z podawania wody. Inicjatywy tego typu są bardzo potrzebne bo takie małe dzieci mogą złapać tzw bakcyla do tej służby drugiemu człowiekowi. Tym samym zapraszamy serdecznie wszelkie grupy do odwiedzania naszej jednostki.

Po uśmiechu stale goszczącym na twarzach dzieci można stwierdzić, że spotkanie było świetną inicjatywą, a zbliżanie przedszkolaków do tematyki ratowania ludzi jak i funkcjonowania OSP może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Dowodem tego jest niewątpliwie prawidłowa odpowiedź dzieci na kilka pytań dotyczących koca ratunkowego tzw. folii życia.