Zobacz również: Bobowa24.pl
28 czerwca 2014 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Inwestycje, Kultura
Po trzydziestu latach powstanie nowa gontyna w Łużnej
Po trzydziestu latach powstanie nowa gontyna w Łużnej

W dzisiejsze popołudnie (28 czerwca br.) na Wzgórzu Pustki w Łużnej odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego oraz kamienia węgielnego pod podwaliny powstającej na nowo, drewnianej gontyny.

Poprzednia konstrukcja przez czyjeś niecne czyny spłonęła 29 czerwca 1985 roku. Ze względu na trudne warunki dojazdu i ówczesne możliwości OSP gontyny nie udało się uratować. Niewątpliwie była ona jednym z symboli Łużnej a tym samym odbywających się w tym miejscu walk wielkiej Bitwy Gorlickiej. Pustki są największą nekropolią w Małopolskie upamiętniająca Pierwszą Wojnę Światową, gdzie tysiące żołnierzy armii austrowęgierskiej przelało krew w walce z Rosjanami.

Dopiero po trzydziestu latach od daty zniszczenia Gontyny samorząd Gminy Łużna przy współpracy z Starostwem Powiatowym w Gorlicach postanowili odbudować ten symbol historycznych wydarzeń naszego regionu. Jeszcze do nie dawna wychodząc na sam szczyt wzgórza zastać można było stare zarośnięte krzakami i drzewami resztki murów dawnej budowli. Dziś to nowoczesne fundamenty, które dają szansę na powrót do świetności tego obiektu jak i całego wzgórza.

Na uroczystości oficjalnego rozpoczęcia prac przybyli m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miler, Konsul Generalny Węgier Adrienne Körmendy,  vice ambasador Austrii – minister Stella Avallone, delegacja włoskiej gminy Massarosa na czele z Andrea Marocoo, członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, radni powiatu gorlickiego, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin.

Już za rok dokładnie 2 maja 2015 r. na Wzgórzu Pustki odbędą się uroczystości 100-lecia bitwy pod Gorlicami, a zarazem otwarcie Gontyny, którego według informacji dokona Prezydent Bronisław Komorowski.