Zobacz również: Bobowa24.pl
Praca dla cieśli, budowlańców w Niemczech, Stawki w euro
8 września 2014 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Edukacja, Szalowa
Blisko 1200 uczniów i przedszkolaków rozpoczeło rok szkolny w Gminie Łużna
Blisko 1200 uczniów i przedszkolaków rozpoczeło rok szkolny w Gminie Łużna

Równy tydzień mija od rozpoczęcia roku szkolnego w naszej gminie jak również całym kraju. Do placówek szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkoli wraz z 1 września przybyło łącznie 1198 dzieci i młodzieży.

Jeśli zerkniemy na statystyki, największa placówką w gminie Łużna jest z liczbą 353 uczniów Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Publiczne Gimnazjum w Łużnej. Natomiast najmniejszą szkoła podstawowa w Bieśniku licząca 38 dzieci, które podzielone są na 6 oddziałów. Pierwszoklasiści stanowią aż 22,5% wszystkich wychowanków szkół podstawowych (po 37 w Łużnej nr 1 i Szalowej, 19 w Woli Łużańskiej, 17 w Łużnej nr 2, 14 w Mszance, 6 w Bieśniku oraz 5 w Biesnej).

Najliczniejszą gromadką dzieci cieszy się samorządowe przedszkole w Łużnej, uczęszcza do niego bowiem 99 milusińskich.

Rozpoczęcie roku szkolnego śledziliśmy w Szalowej, uroczystość 1 września rozpoczęła się Mszą Świętą w parafialnym kościele w Szalowej. Błogosławieństwa dzieciom oraz ich rodzicom na trud związany z nauką udzielił ksiądz proboszcz Mieczysław Górski, tuż po nim w orszaku za sztandarem cała społeczność szkolna przemaszerowała do budynku szkoły. Podczas apelu rozpoczynającego rok szkolny nie zabrakło pamięci o jakże ważnym wydarzeniu w dziejach naszego kraju – wybuchu II Wojny Światowej.

– W bieżącym roku szkolnym, w naszej szkole rozpoczyna naukę 252 uczniów, 156 w szkole podstawowej oraz 96 w gimnazjum – mówi Ryszard Skórski dyrektor Zespołu Szkół w Szalowej. Po raz pierwszy witamy także sześciolatków, w pierwszych klasach jest łącznie 37 dzieci podzielone zostały na dwa oddziały. Rodzice uczniów klas pierwszych otrzymują dla swoich pociech bezpłatnie podręczniki oraz ćwiczenia, jest to na zasadzie wypożyczenia. Mam nadzieje, że pomoże to rodzicom bo wiemy ile co rocznie muszą wydawać na podręczniki. Ważnym zadaniem dla nas jako szkoły jest to by przyjęte sześciolatki odpowiednio dobrze zaadoptowały się w naszej placówce. Niestety w tym roku szkolnym nie udało się uruchomić klasy o profilu sportowym, zabrakło nam zaledwie 3 uczniów by takowa powstała. Na pewno spróbujemy ogłosić podobny nabór w przyszłym roku.

fot. Mateusz Książkiewicz