Zobacz również: Bobowa24.pl
10 listopada 2014 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Region, Turystyka
Zwiedzanie gminy oraz powiatu bez wychodzenia z domu (TV)
Zwiedzanie gminy oraz powiatu bez wychodzenia z domu (TV)

Duża ilość osób korzysta z Google Street View już niebawem powiat gorlicki a tym samym gmina Łużna wzbogaci się o ciekawą platformę turystyczną na której znajdą się m.in. zabytki, ciekawe punkty widokowe, przedmioty związane z nasza kulturą i tradycją. Będzie to możliwe dzięki projektowi jaki realizuje m.in. Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki” w Gorliach przy współudziale partnerów oraz instytucji wspierających.

Aby nie pominąć żadnego miejsca ani rzeczy godnego uwagi turysty pracownicy LGD na czele z prezesem Stanisławem Kaszykiem zorganizowali 3 listopada br. konsultacje dla mieszkańców. Spotkanie w obyło się w sali obrad Urzędu Gminy w Łużnej a przybyli na nie mieszkańcy, osoby reprezentujące instytucje i grupy działające na terenie gminy. Obecny był także wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, skarbnik Katarzyna Rak-Wachowska, sekretarz Wiesław Dusza oraz ksiądz dr Stanisław Kuboń proboszcz Łużnej.

W ramach projektu zostanie wykonanych kilkaset panoram, zdjęcia z lotu ptaka oraz gigapanoramy. Dodatkowo będą opatrzone krótkimi opisami tak by zainteresowana osoba, przeczytała najważniejsze informacje o obiekcie czy miejscu. Na mapie pojawią się również punkty o działających firmach tworząc obszerny katalog firm Powiatu Gorlickiego. Rzeczy oraz miejsca, których nie da się przedstawić jako panoramy będą pokazane na pojedynczych zdjęciach. Dzięki tak kompleksowemu zadaniu turyści z łatwością zapoznają się ze wszelkimi atrakcjami jakie warto zobaczyć w naszym terenie. Zebrani na konsultacji aktywnie zgłaszali swoje pomysły wśród nich m.in. kościoły, cmentarze, dworki, parki dworskie, kapliczki oraz miejsca jako ciekawe pod kątem rozległej panoramy gminy i regionu.

O projekcie opowiada Stanisław Kaszyk, prezes LGD Beskid Gorlicki: – Pomysł zrodził się jakiś czas temu. Kilkakrotnie podchodziliśmy do tematu aż w końcu udało nam się skutecznie zaaplikować o zewnętrzne Środki Unijne w ramach projektu Współpracy gdzie partnerami są Lokalna Grupa Działania Dolina Rzeki Grabi – województwo łódzkie i Lokalna Grupa Działania Korzenna troszeczkę mniejsza grupa granicząca z naszym obszarem.  Wspólnie te trzy grupy jako partnerzy zaaplikowaliśmy o te środki. Łącznie panoram będzie wykonanych blisko tysiąc z czego na terenie ziemi gorlickiej w granicach 450. Mówię tylko o panoramach sferycznych. Mamy jeszcze panoramy z lotu ptaka i wielkoformatowe panoramy bardzo szczegółowe. Cały projekt ma na celu przede wszystkim pokazanie atrakcji turystycznych naszego obszaru. Tych pięknych rzeczy, którymi chcemy zachęcić turystów do przyjazdu na nasz teren.  Liczę na to, że produkt ten spełni nasze oczekiwania i zachęci turystów do przyjazdu do Ziemi Gorlickiej. Mamy dosyć krótki termin realizacji bo praktycznie mamy to zrealizować do maja, wtedy też mamy wystąpić z wnioskiem o płatność. Chcę dodać, że nie oczekujemy żadnych środków finansowych od samorządów czy innych instytucji by zrealizować projekt. Co ważne, udało nam się pozyskać aż 100% środków na ten pomysł.

Jeżeli ktokolwiek nie mógł uczestniczyć w spotkaniu na którym typowano miejsca do wirtualnego zwiedzania, swoje propozycje może przekazać mailowo na adres: beskigorlicki@wp.pl w tytule podając: Wirtualne zwiedzanie.

fot. Mateusz Książkiewicz