Zobacz również: Bobowa24.pl
14 grudnia 2014 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Szalowa, Wiara
Czy w Szalowej potrzebny był egzorcysta?
Czy w Szalowej potrzebny był egzorcysta?

Dwudziestego pierwszego listopada w sali Starej Plebani w Szalowej odbyło się spotkanie z diecezjalnym egzorcystą ks. Wojciechem Wernerem. Na ciekawy wykład przybyło bardzo wielu parafian, młodszych jak i tych starszych co świadczy o tym, że takowa lekcja wiary była bardzo potrzebna.

Kilkadziesiąt osób wypełniło salę Starej Plebani w Szalowej aby móc wysłuchać słów egzorcysty. Ksiądz Wojciech, który wykonuje z polecenia ordynariusza diecezji tarnowskiej obowiązki egzorcysty przybliżył wszystkim zebranym sposoby jakimi działa szatan oraz co robić by ustrzec się przed jego złą mocą.

– Bardzo często ludzie młodzi pytają zarówno w konfesjonale jak i w szkole jak sobie mogą poradzić z grzechem, jak sobie mogą poradzić z nałogami – mówi ks. Piotr Barczyk, organizator wykładu. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować spotkanie, które poprowadziłby ksiądz egzorcysta. Jak widać po wypełnionej po brzegi sali, spotkanie takie było bardzo potrzebne. Myślę, że przyniesie owoce jeśli będziemy je dalej kontynuować może nie tyle z tym księdzem, ale treści te „rozbierać” na drobniejsze. Jak sam ksiądz egzorcysta powiedział, każdy punkt to osobny temat i można by o nim długo mówić. Widząc natomiast co się dzieje w świecie możemy powiedzieć, że diabeł istnieje i działa. Na każdym kroku szuka kogo przewrócić, albo przyciągnąć do siebie i oddalić od Pana Boga.

O to jak warto postępować by pokonać szatana i grzech zapytaliśmy egzorcystę ks. Wojciech Warnera: – Pierwszą i podstawową rzeczą, która pomaga jest stan łaski uświęcającej. Bardzo wiele lęków oddala od człowieka właśnie spowiedź święta, uporządkowanie swojej relacji z Bogiem. Kolejnym warunkiem jest przebaczenie doznanych krzywd i zostawienie osądu Bogu. To co czytamy w listach „do mnie należy pomsta – mówi Pan – a jeśli twój nieprzyjaciel cierpi głód nakarm go, jeśli jest spragniony napój go, nie daj zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” i te słowa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko uczynił swoim hasłem. W większości problemów może zaradzić każdy kapłan na mocy sakramentu święceń, rozmową i modlitwą o uwolnienie. Można znaleźć adresy i telefony egzorcystów w internecie, czy też poprzez kurię diecezjalną. Natomiast należy wystrzegać się magicznego postrzegania egzorcyzmów . To że egzorcysta odmówi modlitwę nie spowoduje, że wszystkie problemy znikną. Trzeba również podjąć pracę nad samym sobą. Poza tym to nie egzorcysta działa, lecz Bóg w sakramentach: spowiedzi świętej jak i komunia świętej. To najlepsza broń do walki ze złym duchem.

Na koniec spotkania, każdy mógł zadać pytanie oraz porozmawiać przez chwilę z księdzem egzorcystą.