Zobacz również: Bobowa24.pl
PWSZ oferta edukacyjna
24 lutego 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Inwestycje, Kultura, Szalowa, Łużna
55 000 złotych wsparcia na cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej oraz kościół w Szalowej
55 000 złotych wsparcia na cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej oraz kościół w Szalowej

W czasie VI sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, która odbyła się wczoraj (23.02.br.) radni podjęli decyzję o przekazaniu 3,5 mln złotych na konserwacje zabytków w całym województwie małopolskim. Na liście projektów, które otrzymały wsparcie znalazł się zabytkowy kościół w Szalowej oraz cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej.

Środki rozdzielono między 129 projektów z tego aż 31 dotyczących obiektów na terenie powiatu gorlickiego o łącznej wartości 695 tys złotych. Dofinansowanie 40 000 złotych, jakie trafi do Gminy Łużna na prace przy cmentarzu wojennym nr 123 z czasów I Wojny Światowej (1915r.), jest najwyższą promesą w naszym powiecie. Jak czytamy w opisie projektu pieniądze mają być przeznaczone na remont konserwatorski schodów terenowych, ścieżek i murków oporowych znajdujących się na terenie cmentarza. Drugim projektem objętym wsparciem na terenie gminy Łużna jest kościół w Szalowej za sprawą wniosku złożonego przez miejscową parafię, otrzymał jednak tylko 15 tysięcy złotych. Kwota ta ma pomóc w dokończeniu konserwacji elewacyjnej rzeźby św. Michała Archanioła, która znajdowała się na froncie drewnianej świątyni.

W naszym sąsiedztwie promesę uzyskał także:
– parafia w Bobowej – 30 tys. złotych (dzwonnica z murem oporowym i schodami, XIXw.: kompleksowy remont konserwatorski)
– parafia w Moszczenicy – 30 tys. złotych (kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej, 1818-1820, przeprowadzenie prac przy filarach i belkach podtrzymujących strop kościoła)
– gmina Moszczenica – 25 tys. złotych (tymczasowe nakrycie otwartych pylonów z kamienia na cmentarzu nr 118 w Staszkówce)

– Promesa jaką otrzymaliśmy jest na dalszy remont cmentarza wojennego nr 123 – Łużna, Pustki a konkretnie środki finansowe zostaną ukierunkowane na prace przy schodach z kamienia, które znajdują się przy wejściu na nekropolię – mówi Kazimierz Krok, wójt Gminy Łużna. Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej promesy ale informacja o tych środkach dotarła do nas już wczoraj. Na pewno będziemy mogli dzięki temu więcej zrobić. Niezależnie od tego tego, od Wojewody Małopolskiego otrzymaliśmy tydzień wcześniej 45o tysięcy złotych i przeznaczymy je na znaczne poszerzenie zakresu prac przy tym obiekcie.

fot. ilustracyjne (archiwum własne)

mimg_02431_gontyna