Zobacz również: Bobowa24.pl
Światłowód Orange Gmina Łużna
15 lutego 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Edukacja, Kultura, Szalowa
Wernisaż prac „Atrakcje turystyczne Szalowej” arcydziełem kulturalnym (TV)
Wernisaż prac „Atrakcje turystyczne Szalowej” arcydziełem kulturalnym (TV)

W pierwszy czwartek i piątek lutego (tj. 05-06.02.br) w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Szalowej odbył się wernisaż prac plastycznych oraz fotograficznych zgłoszonych na konkurs pt. „Atrakcje Turystyczne Szalowej”. Wydarzeniu towarzyszył koncert zespołu muzycznego, pokaz grupy tanecznej oraz prelekcja dotycząca nowoczesnej formy grafiki.

Powstała wystawa, to efekt pracy wielu uczniów tej szkoły, a także jej absolwentów, którzy poprzez swoją plastyczną i fotograficzną twórczość chcieli zwrócić uwagę na walory i atrakcje wsi, której są mieszkańcami. Pod pod okiem wychowawców, nauczycieli przedmiotów artystycznych w ubiegłym roku szkolnym tworzyli plastyczne i fotograficzne prace konkursowe. Nagrodzone i wyróżnione zostały wykorzystane do kalendarza na rok 2015. Podsumowanie I półrocza stało się okazją, by w ciekawej oprawie zaprezentować rodzicom i zaproszonym gościom wszystkie prace, a dzieciom i młodzieży przybliżyć istotę wernisażu, wystawy, której sami stali się bohaterami.

W otoczeniu szalowskich krajobrazów, utrwalonych pędzlem, kredkami czy migawką aparatu uczniowie opowiadali, co w Szalowej jest cenne, co należy szanować i o czym pamiętać. Mogliśmy wysłuchać historii wsi, legendy, obejrzeć stroje regionalne, które zademonstrowali Zuzanna Drożdż i Dawid Gębarowski.

Wernisaż uświetnił występ grupy wokalno – instrumentalnej w składzie: Magdalena Pawłowska – wokal, Izabela Szewczyk – gitara, Kacper Górski – skrzypce, Kacper Gębarowski – trąbka i Albert Szura – akordeon. Swoje 5 minut miała również grupa taneczna, którą reprezentowały uczennice i uczniowie z klas SP i G; Kamila Wojtas, Martyna Gębarowska, Gabriela Turska, Aneta Węgrzyn, Laura Kostrzewa, Mateusz Sekuła, Kacper Wojtas, Joanna Libront, Julia Maciejczyk, Justyna Brach.

Przed publicznością zaprezentował swe taneczne umiejętności rodowity szalowianin, uczeń II klasy gimnazjum w Gdańsku Mikołaj Parat – zdobywca wielu nagród i wyróżnień, w konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, członek formacji tańca współczesnego BLITZ.

Zaproszenie na wernisaż przyjął także Grzegorz Babicz z Bobowej – student Akademii Rolniczej w Krakowie, którego jedną z pasji jest malowanie obrazów farbami w sprayu, z wykorzystaniem przeróżnych narzędzi. Taką technikę nazywamy spray art., a także kosmografią. Na oczach zebranych zademonstrował jak powstają takie obrazy, a jego dzieła wprawiły w zachwyt dzieci i młodzież.

Całość wernisażu wyreżyserowała nauczycielka plastyki Lucyna Jamer-Książkiewicz. W przygotowaniu wystawy swój udział miały pani Monika Krzeszowska i Renata Ćwiklik. Koordynacja i właściwy przebieg, to zasługa dyrektora szkoły Ryszarda Skórskiego.

Na widowni obecni byli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych m.in. Stanisław Kaszyk członek zarządu Powiatu Gorlickiego, Krzysztof Kotowicz przewodniczący Rady Gminy Łużna, radna Maria Myśliwiec oraz Katarzyna Rak-Wachowska, skarbnik gminy Łużna. Swym przybyciem zaszczycili również członkowie stowarzyszeń i rady rodziców, ksiądz proboszcz parafii Szalowa a także Henryk Waląg dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. Jak na prawdziwy wernisaż przystało imprezę zakończyła wspólna degustacja tortu i słodkości.

– Bez dwóch zdań muszę powiedzieć, że dobrych wzorców było tu bardzo sporo – komentuje wydarzenie Krzysztof Kotowicz, przewodniczący Rady Gminy Łużna. – Chcę podkreślić, że Pan Bóg dał nam wszystkim talenty, zdolności i tutaj ja chcę podziękować dyrekcji, wychowawcom, którzy się opiekują dziećmi ale również samej młodzieży i dzieciom oni są wspaniali. Trzeba uznać ich pracę, dorobek artystyczny, bo w pewnym sensie są to już artystyczne dzieła, malunki, fotografie, które oddają piękno Szalowej czyli całej naszej gminy Łużnej ale również przypominają nam historię, nasze korzenie które powinniśmy znać. Jest to bardzo dobre i pouczające. Chwale tutaj dzieci jaki i opiekunów, dyrekcje, nauczycieli, którzy przyczynili się do powstania tych pięknych prac. Sam program artystyczny jaki dzisiaj zobaczyliśmy świadczy o tych talentach, o których wcześniej wspominałem. Był taniec i muzyka mieliśmy też prace malarskie i fotograficzne. Każdy z nas ma talenty i musimy je dobrze rozwijać. Dobrze by było aby dzieci rozwijały się i rozszczepiały tym talentem swoich rówieśników. Wystawa jest piękna i w pewien sposób promuje naszą gminę. Jeżeli gdzieś w kraju przedstawiciele naszej młodzieży z panią Lucyną pojechali i zdobyli tam wyróżnienia i nagrody to ktoś usłyszał tam, że jest taka gmina jak Łużna a w tej gminie jest szkoła w Szalowej i są wspaniałe dzieci, które robią wspaniałe rzeczy. Bardzo dziękuję im za to w imieniu wszystkich mieszkańców.