Zobacz również: Bobowa24.pl
Kianto Velux okna Łużna
PWSZ oferta edukacyjna
12 kwietnia 2015 || Paulina Wilczyńska || W kategorii: Kultura, Łużna
Europejski Znak Dziedzictwa stanie w Łużnej? Wojewoda składa wniosek
Europejski Znak Dziedzictwa stanie w Łużnej? Wojewoda składa wniosek

Europejski Znak Dziedzictwa przyznawany jest obiektom, które odegrały znaczącą rolę w historii Europy i tworzeniu Unii Europejskiej. Z wnioskiem o znak dla cmentarza z okresu I Wojny Światowej „Wzgórze Pustki” wystąpił do Brukseli sam wojewoda małopolski.

O tym, czy Łużna otrzyma bardzo prestiżowy znak zdecyduje do końca roku Komisja Europejska. Przypomnijmy, cmentarz nr 123 w Łużnej „Wzgórze Pustki” został wybrany jako miejsce uroczystości państwowych podczas obchodów 100-lecia bitwy pod Gorlicami. Dzięki swojemu ciekawemu projektowi architektonicznemu może stać się wizytówką wszystkich cmentarzy wojennych urządzonych po I Wojnie Świątowej. Tylko na terenie Małopolski jest ich ponad 300.

– Cmentarze z okresu I wojny św. są nie tylko dziełem architektonicznym, ale również świadectwem naszej kultury sprowadzającym się do prostego stwierdzenia: walczyliśmy przeciwko sobie, a dzisiaj leżymy koło siebie. To nie zdarzało się często podczas kolejnych światowych konfliktów – mówił PAP wojewoda małopolski Jerzy Miller.

We wniosku o przyznanie Europejskiego Znaku Dziedzictwa podkreślono wyjątkowe podejście do upamiętnienia poległych żołnierzy, którzy byli traktowani jak bohaterowie niezależnie od ich narodowości, wyznania i przynależności armijnej.

W grudniu 1915 r. przy Ministerstwie Wojny Austro-Węgier utworzony został specjalny Wydział Grobów Wojennych. Oddziały tej jednostki zajmowały się oczyszczaniem pobojowisk, ekshumacją i identyfikacją zwłok oraz budową cmentarzy. Projektowali je wybitni architekci, m.in. Austriacy – Hans Mayr, Gustaw Ludwig i Heinrich Scholz, Niemiec Hermann Hosaeus, Słowacy – Dušan Jurkovic i Adolf Kašpar, Polacy – Jan Szczepkowski, Franciszek Karpinski, Henryk Uziembło.

– Te cmentarze są ewenementem na skalę europejską. W takiej liczbie, tworzonych nie przez przypadek, ale w sposób zaplanowany, z udziałem wybitnych artystów, nie ma w żadnym innym kraju – powiedziała PAP dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. – Każdy cmentarz był inny. Architekci projektowali wszystkie elementy z niezwykłą pieczołowitością, począwszy od ogrodzenia po elementy centralne – pomniki i kaplice. Zatrudniano nawet ogrodników, którzy decydowali o drzewostanie – podkreśliła.

Wzgórze Pustki, a dokładniej cmentarz nr 123 stał się miejscem wiecznego spoczynku dla ponad 100 żołnierzy. Zajmuje on powierzchnię ok. 30 000 metrów kw. a jego kształt zbliżony jest do nieregularnego trapezu. Jego projekt wykonali architekci: Jan Szczepkowski i Dušan Jurkovič. Na cmentarzu jest 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych mogił.

O przyznaniu cmentarzowi w Łużnej znaku zdecyduje 13-osobowa międzynarodowa grupa ekspertów. Przyznanie naszemu obiektowi znaku nie będzie wiązało się z korzyściami finansowymi ale na pewno wpłynie na promocję i zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy Łużna.

źródło: własne/PAP