Zobacz również: Bobowa24.pl
18 kwietnia 2015 || Jakub Oślizło || W kategorii: Edukacja, Gmina Łużna
Znamy zwycięzców Międzygminnego Konkursu Fotograficznego
Znamy zwycięzców Międzygminnego Konkursu Fotograficznego

Kilka dni temu w Zespole Szkół w Łużnej rozstrzygnięto Międzygminny Konkurs Fotograficzny pt. „Przeminęli, odeszli. Zostawili spadek(…)” zorganizowany z okazji setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

Konkurs fotograficzny był jednym z kilku rywalizacji zaproponowanych szkołom z terenu powiatu gorlickiego w ramach przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła pamiętając o przeszłości”. Tematem wydarzenia było upamiętnienie miejsc związanych z I wojną światową, np. cmentarzy, pomników, obelisków, figur nagrobnych, kaplic i kapliczek cmentarnych. Celem konkursu było między innymi kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez artystyczne ukazywanie śladów przeszłości oraz budzenie zainteresowań historią i kulturą własnego regionu.

Na zaproszenie do konkursu odpowiedziało 14 szkół podstawowych i 12 gimnazjalnych. W piątek, 10 kwietnia 2015 roku Komisja Konkursowa w składzie: Bogusław Kuciakowski – przewodniczący, Janusz Fiega, Tomasz Machowski, Piotr Musiał, Jacek Spyra po wnikliwym obejrzeniu prac i burzliwej dyskusji wyłoniła zwycięzców.

W kategorii szkół podstawowych nagrody przyznano:
I miejsce – Weronika MAZUR   / Szkoła Podstawowa nr 1 w Łużnej/ za pracę „ Groby żołnierzy niemieckich na cmentarzu nr 123 w Łużnej”
II miejsce – Tomasz DYL
/ SP im. Jana Pawła II w Staszkówce/ za pracę „ Wzgórze pamięci”
III miejsce
Jakub GÓRSKI / SP nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie/ za pracę „Rotunda”
Wyróżnienie dla Jakuba BAJORKA
/ Zespół Szkół SP im. Ignacego Łukasiewicz w Krygu/ za pracę „Cmentarz wojenny nr 75 w Pagorzynie”.

w kategorii gimnazja:
I miejsce – Michał KULKA /Gimnazjum w Ropie/ za pracę „ Cmentarz na wzgórzu”
II miejsce – Wiktor TARSA
/  Publiczne Gimnazjum w Łużnej / za pracę „ Gontyna nocą”
III miejsce – Magdalena TATKO
/ Gimnazjum nr6 w Miejskim Zespole Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach/ za pracę „ Na wiecznej warcie”
Wyróżnienie: Ewa DURLAK
/ Gimnazjum w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej/ za pracę  „ Krzyże z cmentarza wojennego na Magurze Małastowskiej”.

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za podjęcie wyzwania, zaangażowanie i udział w konkursie. Przygotowanie i przebieg konkursu koordynowały Barbara Bańdur i Teresa Żmijowska.

– Trzeba powiedzieć, że prace zgłoszone na konkurs miały zaskakujący dobry poziom – mówi Bogusław Kuciakowski, członek jury. Szkoły podstawowe pokazały naprawdę piękne prace. Troszeczkę mogło mi się nie podobać to, że prac jest za mało do oceny. Organizatorzy od razu postanowili, że tylko trzy prace ze szkoły będą brane pod uwagę i nie wiem czy to była właśnie najlepsza forma oceny. Wolelibyśmy żeby tych prac było więcej bo nieraz jest tak, że inne ma spojrzenie młodzież czy nauczyciele na pracę a inne Ci co się fotografią zajmują dlatego gdybyśmy mogli wyłonić więcej zwycięzców było by korzystniej. Decyzja co do werdyktu przy szkołach podstawowych była jednoznaczna, szybko dokonaliśmy wyboru. Gorzej było z gimnazjami bo tutaj już się pokazuje większa różnorodność prac, nie mniej jednak tych dobrych fotografii jest dość dużo.

Rozdanie nagród nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursów w niedzielę, 26 kwietnia o godzinie 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

fot. Mateusz Książkiewicz