Zobacz również: Bobowa24.pl
9 maja 2015 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Gmina Łużna, Uroczystości, Łużna
Państwowe obchody 100-lecia przełamania frontu na Wzgórzu Pustki (TV)
Państwowe obchody 100-lecia przełamania frontu na Wzgórzu Pustki (TV)

Za nami największe obchody związane z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej. Już od 30 kwietnia na ziemi gorlickiej odbywały się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia, natomiast część państwowa z udziałem władz miała miejsce 2 maja w Łużnej a dokładniej na Wzgórzu Pustki.

Na pamiątkę wydarzeń z 2 maja 1915 roku, w sobotni poranek o godz. 6: 00 rano zorganizowano rekonstrukcje pierwszych wybuchów, które padły w poprzednim wieku. Oficjalne złożenie kwiatów oraz przemowy zaplanowano w godzinach popołudniowych, gdzie na wzgórzu zebrali się przedstawiciele wielu urzędów oraz organizacji: politycy, konsulowie, wysoką rangą wojskowi, duchowni, samorządowcy, radni, zagraniczni goście oraz mieszkańcy.  Uroczystości rozpoczęły się od wygłoszenia opisu wydarzeń minionego wieku, dokonał tego Jan Drożdż nauczyciel historii w ZS Łużna, następnie Henryk Waląg powitał przybyłych gości. W dalszej części uroczystości głos zabrali m.in.: wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, wojewoda małopolski Jerzy Miler, Podsekretarz Stanu Maciej Jankowski w Ministerstwie Obrony Narodowej. Po przemówieniach odczytany został apel pamięci po której to salwę honorową oddała 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Została także zmówiona modlitwa ekumeniczna.

Okolicznościowy list do uczestników uroczystości wystosował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który objął patronatem honorowym rocznicowe wydarzenia. „Obchody 100-lecia I wojny światowej to okazja do wspólnego, europejskiego namysłu nad cierpieniem milionów ludzi wywołanym polityką imperialnych ambicji i siłowej konfrontacji. To czas refleksji nad drogami prowadzącymi do dialogu i pokoju, do rozwijania międzynarodowego ładu w oparciu o poszanowanie praw narodów i jednostek” – napisał prezydent.

Modlitwę ekumeniczną odprawili kapelani wojskowi różnych wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Uroczysty oprawę apelu poległych zapewniła kompania honorowa 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z Orkiestrą Wojskową z Rzeszowa. Po salwie honorowej delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym ofiary I wojny światowej.

Następnie przystąpiono do złożenia wieńców przed obeliskiem, złożyli je m.in. wojewoda, konsul generalny, radny województwa małopolskiego, senatorowie i posłowie, przedstawiciele gminy Łużna, powiatu gorlickiego oraz partnerskiej gminy Massarosa (Włochy).

Wśród obecnych na Wzgórzu Pustki był: podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, marszałek województwa Marek Sowa, wojewoda małopolski Jerzy Miller, konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksimenko, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Viktor Kolesnikov, konsul generalny Republiki Słowacji w Krakowie Ivan Škorupa, senator Stanisław Kogut, posłowie Barbara Bartuś oraz Andrzej Romanek, radny województwa małopolskiego Paweł Śliwa oraz starosta gorlicki Karol Górski.

Tuż po części oficjalnej, na placu za Urzędem Gminy Łużna odbył się piknik historyczny. Można było spróbować wojskowej kuchni polowej, obejrzeć stoiska rekonstrukcyjne np. Cesarsko-Królewskiej Kuźni Wojskowej z czasów I wojny światowej przygotowanej przez Józefa Gucwę kolekcjonera z Bobowej. W międzyczasie odbywał się koncert orkiestry Dętej z Siedlisk, która to zaprezentowała repertuar pieśni patriotycznych.

Zapraszamy do obejrzenia materiały filmowego.

fot. Łukasz Augustyn