Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Auto marzeń, stacja moya Nowy Sącz
20 stycznia 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Koncerty, Kultura, Region, TV
Cantabile i SZeW wyśpiewali wysokie lokaty w Będzinie (TV)
Cantabile i SZeW wyśpiewali wysokie lokaty w Będzinie (TV)

Trwający w Polsce do 2 lutego tradycyjny okres kolędowy przynosi (również na terenie naszej gminy) coraz to nowe wydarzenia, podczas których obejrzeć można bożonarodzeniowe przedstawienia oraz wysłuchać koncertów kolęd.

Obok koncertów, w różnych miejscach Polski odbywają się festiwale, przesłuchania i konkursy, w ramach których wykonawcy stają do współzawodnictwa, śpiewając kolędy i pastorałki.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie jest największym i najbardziej znanym tego typu wydarzeniem w Polsce, odbywającym się od 22 lat. W ostatnich edycjach na przesłuchania w 37 regionach zgłasza się ok. 2 tysiące wykonawców (łącznie ponad 20 tysięcy osób) z Polski, Ukrainy i Białorusi. Do Będzina – Stolicy Polskiej Kolędy – zapraszani są ci najlepsi, wyłonieni w I etapie przesłuchań.

Miniony weekend przyniósł spore sukcesy chórzystom i wokalistom działającym na terenie Gminy Łużna. Szalowski Zespół Wokalny i łużniański Chór Cantabile zajęły wysokie miejsca podczas Festiwalu. Wcześniej, w grudniu 2015 roku, obydwa zespoły pomyślnie przeszły odbywające się w Tuchowie przesłuchania regionalne i zostały zakwalifikowane do etapu finałowego. Cantabile i SZeW zaprezentowały się podczas drugiego etapu konkursu w Będzinie w sobotę, 16 stycznia.

O godzinie 11:30 na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina stanął Szalowski Zespół Wokalny pod dyrekcją Marii Dziedzic. Zespół zaśpiewał anglojęzyczną kolędę francuskiego pochodzenia Angels we have heard on high oraz polską kolędę Mizerna cicha i pastorałkę Pospieszcie Pastuszki, obie w aranżacji wybitnego kompozytora i organisty, Henryka Jana Botora. Chór Cantabile pod dyrekcją Jana Wypaska wystąpił o godzinie 15:15, otwierając ostatnią część trzydniowych przesłuchań finałowych. Chórzyści zaśpiewali Pastorałkę dla Jezusa napisaną przez Dominika Lasotę (autora utworu Wzgórze Pustki), a także kolędę Jezusa narodzonego i pastorałkę Bóg Człowiek.

Festiwalowe Jury, złożone z wybitnych specjalistów, profesorów Akademii Muzycznych (przewodniczący – prof. dr hab. Wiesław Delimat – UPJPII w Krakowie, prof. dr hab. Jerzy Rachubliński – AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, ks. dr hab. Paweł Sobierajski – AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach) oceniało wykonawców w 8 kategoriach: soliści, dziecięce, młodzieżowe i dorosłe zespoły wokalne, schole liturgiczne, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry, zespoły regionalne i folklorystyczne. Werdykt został ogłoszony podczas Koncertu Galowego, w niedzielę, 17 stycznia o godz. 16:00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie.

Szalowski Zespół Wokalny otrzymał 3 miejsce w kategorii dorosłych zespołów wokalnych. – Trzecie miejsce to dla nas wielki sukces! – mówi Maria Dziedzic, dyrygentka SZeWu. – Nie ukrywam, że nasze tegoroczne przygotowania repertuaru kolędowego były mocno ukierunkowane na konkurs w Będzinie. Bardzo cieszymy się z nagrody i z tego, że ciężka praca całego zespołu i wiele prób przynosi efekty.

Wśród chórów 2 miejsce przyznane zostało Chórowi Cantabile z Łużnej. – Bardzo się cieszymy. – mówi Jan Wypasek, dyrygent chóru. W tym roku wszystkie chóry oceniane były w jednej kategorii, tym bardziej radość jest ogromna, a lokata jeszcze cenniejsza. Taka nagroda daje duży zastrzyk energii do dalszej pracy.

To już kolejne, z pewnością nie ostatnie, nagrody łużniańskich i szalowskich wykonawców. Obydwu zespołom składamy serdeczne gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów. Cały protokół XXII MFKiP zobaczyć można na stronie Festiwalu (kliknij tutaj). Zapraszamy do obejrzenia zapisu Koncertu Galowego, który był w całości transmitowany na żywo.

fot. Dariusz Selwa/Piotr Wyparło