Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
27 stycznia 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Szalowa
Teatr z Wietrzychowic oraz ks. Piotr Barczyk wystąpili w Szalowej
Teatr z Wietrzychowic oraz ks. Piotr Barczyk wystąpili w Szalowej

W niedzielę, 17 stycznia o godzinie 17:00, z gościnnym występem przyjechał do Szalowej Teatr z Wietrzychowic. W sali widowiskowej szalowskiego Wiejskiego Domu Kultury grupa zaprezentowała spektakl Jasełka Bożonarodzeniowe.

Wśród pochodzących z Wietrzychowic aktorów – młodszych i starszych – pojawiło się również dwóch kapłanów, wikariuszy wietrzychowskiej parafii: ks. Krzysztof Smoroński oraz dobrze znany szalowskiej publiczności i parafianom ks. Piotr Barczyk, były katecheta w Szalowej. W odpowiedzi na jasełkowe zaproszenie sala szalowskiego WOK-u wypełniła się do ostatniego miejsca.

Troszeczkę mam stres przed publicznością, którą kocham – wyznał przed przedstawieniem ks. Piotr Barczyk. Przyjechaliśmy z jasełkami, które już odegraliśmy z szalowską społecznością. Chcieliśmy przedstawić to, co stało się kiedyś w Betlejem – narodził się Pan Jezus, a ludzie go nie przyjęli. Przyjechaliśmy po to, żeby z tego żłóbka popłynęła nauka, byśmy Pana Jezusa wszyscy zabrali stąd do swoich domów.

Przedstawienie, mimo iż wystawiane już wcześniej przed szalowską publicznością, wzbudziło na nowo niemałe zainteresowanie wśród widzów. Natomiast ksiądz Piotr, zapytany o cele spektaklu, powiedział krótko: – Cel to Światowe Dni Młodzieży. Postanowiliśmy zagrać ten spektakl po to, żeby młodzież z naszej parafii mogła spotkać się z papieżem Franciszkiem, żeby poczuła atmosferę tego spotkania – atmosferę religijnej zabawy i tego, że od tego człowieka płynie wielkie dobro i wielka nauka, byśmy nie mając nic, dawali ludziom wiele.

Teatr z Wietrzychowic, założony w tamtejszej parafii przez ks. Stanisława Serafina, co roku przygotowuje przedstawienia, wpisane w życie religijne, głównie w okresie Wielkiego Postu.

Nasza grupa stanowi blisko 40 osób. Większość oczywiście to aktorzy – od najmłodszych, a więc dziewczynek z klas szkoły podstawowej, przez gimnazjum, również studentów. Przewagę jednak stanowią dorośli, którzy już od lat tworzą grupę teatralną w Wietrzychowicach – mówi ks. Krzysztof Smoroński.

Oprócz zaangażowania aktorskiego, młodzież zajęła się również przygotowaniem strony muzycznej. Była więc gitara, saksofon, djembe oraz śpiew. A wszystkie te wysiłki, co warto jeszcze raz podkreślić, po to, aby umożliwić młodym wyjazd na ŚDM w Krakowie w lipcu tego roku.

Chciałbym wszystkich chętnych, którzy lubią się dobrze pobawić a przy tym wspomóc młodzież wyjeżdżającą na Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem, zaprosić na zabawę, która odbędzie się 30 stycznia w parafii Wietrzychowice, a dokładniej w sali Domu Kultury w Sikorzycach – zachęcał ks. Piotr.

fot. Mateusz Książkiewicz