Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
5 lutego 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Łużna
Wysoka lokata Chóru Cantabile na Festiwalu kolędowym w Myślenicach
Wysoka lokata Chóru Cantabile na Festiwalu kolędowym w Myślenicach

Radość, szczęście i kolejny impuls do dalszego działania – podsumowuje występ Chóru Cantabile z Łużnej jego dyrygent, Jan Wypasek. Podczas odbywającego się w dniach 30-31 stycznia w Myślenicach Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” łużniański chór otrzymał w swojej kategorii II nagrodę.

Kolędowa rywalizacja odbywała się w sumie w pięciu kategoriach. Cztery spośród nich dotyczyły chórów występujących a capella (chóry mieszane, chóry jednorodne, chóry dziecięce, chóry kameralne), a piątą stanowiły zespoły wokalno-instrumentalne (chóry z towarzyszeniem instrumentów muzycznych).

Nagroda w ogólnopolskim Festiwalu to zawsze wynik ciężkiej pracy. W przypadku chóru – pracy całego zespołu. O przygotowaniach mówi dyrygent chóru Cantabile:
Spośród wielu kolęd naszego repertuaru wybraliśmy kilka, naszym zdaniem najciekawszych. Prób było mnóstwo. W ostatnim tygodniu praca była naprawdę intensywna. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim chórzystom za wytrwałość, cierpliwość i zaangażowanie. Z pewnością to drugie miejsce jest dla nas nagrodą za włożony przez wszystkich wysiłek oraz kolejną motywacją i impulsem do dalszej pracy.

Występy konkursowe oceniane były pod względem umiejętności technicznych (prawidłowe odczytanie tekstu muzycznego, intonacja), doboru repertuaru i stopnia jego trudności oraz interpretacji i artystycznych walorów wykonania. Kolędami i pastorałkami, które zaprezentował Chór Cantabile, były: Mizerna cicha Grzegorza Miśkiewicza, Magnum Nomen Domini Bartomieja Pękiela, Pastorałka dla Jezusa Dominika Lasoty, Bóg człowiek Pawła Łukaszewskiego oraz Jezusa Narodzonego Grzegorza Miśkiewicza.

Festiwalowe nagrody zdobyły również zaprzyjaźnione chóry z Gorlic: Chór Kameralny Belfersingers (III nagroda w kategorii zespołów kameralnych) i Chór Cantores Carvatiani (III nagroda w kategorii chórów mieszanych), oraz zwycięski Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu Veraicon.

Kolejny raz stanęliśmy, żeby spróbować swoich sił w konkursie kolęd i pastorałek – mówi Jan Wypasek. – Bardzo się cieszymy, że szanowne Jury dostrzegło naszą pracę i uznało, że to, co robimy jest na tyle dobre, że zasługujemy na lokatę, tym bardziej, że konkurencja była mocna. Zarówno chóry z Gorlic jak i Nowego Sącza są dobrymi chórami. Radość jest ogromna, że udało się nam w tej rywalizacji zdobyć drugą nagrodę.

Uchylając rąbka tajemnicy odnośnie dalszych planów chóru, dyrygent wspomina o planowanym na koniec Wielkiego Postu przeglądzie chórów, które miałyby zaprezentować się w repertuarze pasyjnym.

Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” odbywał się w tym roku po raz dwudziesty piąty. Jego organizatorem rokrocznie jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Wydarzenie objął honorowym patronatem J. E. ks. kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

Gratulujemy kolejnego osiągnięcia i czekamy na kolejne sukcesy naszych chórzystów. W poniższym materiale, zrealizowanym przez iTV Myślenice, mogą Państwo posłuchać konkursowego występu Chóru Cantabile (występ rozpoczyna się od 2:16:40).

12669236_874502099313653_2031320580_o