Zobacz również: Bobowa24.pl
9 stycznia 2017 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Inwestycje, Powiat, Zdrowie
Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łużnej ma nowy ambulans
Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łużnej ma nowy ambulans

Dzisiejszego popołudnia w budynku Pogotowia Ratunkowego w Gorlicach przy Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klementowicza odbyła się uroczystość przekazania i poświęcenia nowego ambulansu, który zastąpi wysłużony samochód stacji pogotowia w Łużnej. Zakup nowej karetki za kwotę ponad 400 tysięcy złotych był możliwy dzięki dotacji Wojewody Małopolskiego.

Niewielki wkład własny, kilka tysięcy miał także Powiat Gorlicki. W okolicznościowym spotkaniu wziął udział wojewoda małopolski Józef Pilch, poseł Barbara Bartuś, senator Stanisław Kogut, gorliccy samorządowcy wśród nich m.in. starosta powiatu gorlickiego Karol Górski, zastępca starosty Jerzy Nalepka oraz przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno a także pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimnotowicza w Gorlicach na czele z dyrektorem placówki Marianem Świerzem.

Nowa karetka jest bardzo nowoczesna, jej wyposażenie spełnia wymogi jakie zalecano podczas Światowych Dni Młodzieży. W wyniku przetargu wybrano ambulans o wartości 407 tysięcy, na bazie VW Craftera z napędem na cztery koła. Łącznie gorlicki szpital ma od teraz do dyspozycji 14 karetek.

– Nowa karetka trafi do stacji Pogotowia Ratunkowego w Łużnej, gdzie obecny ambulans był bardzo zużyty. Dzięki bardzo nowoczesnemu wyposażeniu poziom świadczenia usług medycznych w tej karetce będzie wyższy niż dotychczas – mówił Marian Świerz dyrektor gorlickiego szpitala.

Wraz z nową karetką przyszły także zmiany organizacyjne gorlickiego pogotowia, od 1 stycznia 2016 jedyną kartkę specjalistyczną z lekarzem tzw. „S” przekształcono na zwykły podstawowy zespół. Dyrektor szpitala zapytany czy w związku z tym mieszkańcy powiatu gorlickiego mogą czuć obawy odpowiada: – Absolutnie nie, w większości karetkach typu „P” czyli podstawowego są bardzo dobrze wyszkoleni ratownicy dlatego nic w standardzie świadczonych usług się nie zmieni. Jesteśmy w regionie należącym pod dyspozytornie w Tarnowie i tam w przypadku koniecznych zdarzeń ta karetka będzie. Chciałbym powiedzieć, że na całym świeci w karetkach jeżdżą tylko ratownicy i jest to standard.