Zobacz również: Bobowa24.pl
BramTECH - bramy, ogrodzenia, balustrady
OK Polska praca ogłoszenie
27 lipca 2018 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Inwestycje, Polityka
Pół miliona złotych z promesy na drogi gminne może przepaść!
Pół miliona złotych z promesy na drogi gminne może przepaść!

Dzisiaj w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej odbyło się wręczenie promes dla samorządów powiatu gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego oraz nowosądeckiego. Wśród gmin, które otrzymały środki finansowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych znalazła się gmina Łużna.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego do gminy Łużna ma trafić ponad pół miliona złotych. Dzięki nim gmina powinna do końca roku wykonać trzy zadania:
1. Odbudowa drogi gminnej Mszanka-Stróżówka (800m w km 0+000-0+800)
2. Odbudowa drogi gminnej Łużna Podlesie (600m w km 0+000 – 0+600)
3. Odbudowa drogi gminnej Łużna Podlesie Moszczenica (750m w km 1+200 – 1+950)

Podczas dzisiejszego spotkania wojewody Piotra Ćwika z samorządowcami w Nowym Sączu przekazano dokumenty potwierdzające otrzymanie środków finansowych. Promesę dla gminy Łużna z rąk wojewody odebrał wójt gminy Łużna Kazimierz Krok.

– Bardzo się cieszę z tego, że nasze potrzeby dotyczące odbudowy dróg, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych zostały zauważone tak przez pana Ministra jak i Pana wojewodę – komentuje wójt Kazimierz Krok. – Jestem im wdzięczny za to, że budżecie Państwa znalazły się środki finansowe na trzy zadania, których wartość szacujemy na około 650 tysięcy złotych. Jako gmina otrzymaliśmy na te zadania, aż 530 tysięcy złotych. Istnieją jednak uzasadnione obawy, że pieniądze przyznane w ramach promesy mogą częściowo przepaść lub konieczna będzie zmiana zadań. Poważnym problemem jest bowiem brak zgody niektórych mieszkańców, na wykonanie odcinków dróg ujętych w dzisiejszej promesie. Mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia z tymi osobami, tak aby wykorzystać przyznane środki. Byłoby to przecież z korzyścią dla wszystkich użytkowników tych dróg, nie tylko dla gospodarstw położonych przy tych drogach.

Łącznie gmina Łużna ma szansę na odbudowę 2150 metrów dróg gminnych. W obecnej transzy promes na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych samorządy Województwa Małopolskiego otrzymały łącznie 48 530 000 złotych. Środki te pozwolą na realizację 174 zadań w całym województwie.

fot. M.Książkiewicz