Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
18 listopada 2018 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Społeczeństwo, Turystyka, TV
Rowerowy rajd 100km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości odwiedził cmentarze wojenne gminy Łużna (TV)
Rowerowy rajd 100km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości odwiedził cmentarze wojenne gminy Łużna (TV)

W sobotę, 10 listopada br. drogami gminy Łużna ale także powiatu gorlickiego i sądeckiego odbył się rajd rowerowy „100km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Trasa rajdu, w którym wzięło udział blisko trzydziestu rowerzystów wiodła szlakiem cmentarzy wojennych z czasów I i II Wojny Światowej.

Rowerowi pasjonaci wyruszyli o godzinie 8.00 spod Bartnej Chaty czyli Sądeckiego Bartnika w Stróżach. Inicjatorami wydarzenia byli pracownicy tej firmy na czele z Wiesławem Janowskim, który wspólnie z kolegami opracował trasę wiodącą szlakiem cmentarzy wojennych. Wśród uczestników rajdu pojawili się także mieszkańcy Gminy Łużna a dokładniej Łużnej i Szalowej. Byli również goście z Gorlic, Grybowa, Nowego Sącza i okolic.

Na trasie rajdu zorganizowanego w stulecie Odzyskania Niepodległości znalazł się m.in. cmentarz wojenny nr 121 w Biesnej, cmentarze wojenne nr 120,122 i 121 w Łużnej oraz cmentarz wojenny nr 124 na pograniczu Moszczenicy i Mszanki. Uczestnicy wydarzenia następnie przejechali przez Stróżówkę w stronę Gorlic a dalej Sękowej, Małastowa, Banicy, Gładyszowa, Łosia, Ropy aż z powrotem do Stróż odwiedzając kolejne wojenne nekropolie.

Podczas wizyty rowerzystów na cmentarzu wojennym nr 122 i 121 w Łużnej, na Wzgórzu Pustki, uczestników rajdu powitał wójt elekt gminy Łużna Mariusz Tarsa. Włodarz gminy Łużna podkreślił swą radość z inicjatywy podjętej przez cyklistów oraz przypomniał o niezwykłym charakterze Wzgórza Pustki w dziejach I Wojny Światowej. Ze strony nowego wójta padło również zaproszenie na przyszłość, bowiem gmina Łużna ma wiele ciekawych miejsc dogodnych dla turystyki rowerowej.

Uczestnicy Rajdu Rowerowego będąc na Wzgórzu Pustki odśpiewali także wspólnie hymn Polski.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej, zrealizowanej dzięki firmie Sądecki Bartnik ze Stróż: