Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
30 maja 2020 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Inwestycje
Gmina Łużna: drogowe inwestycje ruszyły!
Gmina Łużna: drogowe inwestycje ruszyły!

Ponad milion złotych Gmina Łużna wyda na remonty oraz modernizację istniejących dróg gminnych. Realizacja zadań jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Zarządu Województwa Małopolskiego na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Droga w centrum Łużnej (biegnąca obok szkoły, mleczarni i budynku urzędu gminy), droga w Biesnej – Wesołowie oraz trzy drogi rolnicze (jedna w Woli Łużańskiej oraz dwie w Łużnej) doczekają się remontu. Pierwsze z wymienionych zadań było już przez nas opisywane w artykule: W centrum Łużnej, tuż obok szkoły stanie radar!. Umowa na realizację tej drogi została podpisana w miniony czwartek. Wykonawcą inwestycji będzie firma Gor-Bud S.C. z Gorlic, która wygrała postępowanie przetargowe z zaproponowaną kwotą 841 101,12zł, a także gwarancją na okres 7 lat i czasem realizacji do 15 października br.

– Wykonawca zapewnił nas o tym, że jak tylko to będzie możliwe prace budowlane rozpoczną się już w czerwcu a o ile pogoda będzie sprzyjać zakończą się na przełomie sierpnia i września – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna. – Zakres przewidziany w projekcie na remont tego odcinka jest bardzo rozległy. Warto przypomnieć, że nie tylko zmieni się nawierzchnia drogi ale także infrastruktura. Wymienione zostaną chodniki, zainstalujemy urządzenia poprawiające bezpieczeństwo, powstaną lampy uliczne nawiązujące stylem do tych lamp już obecnych na parkingu koło kościoła. Wymienimy balustradę na moście w centrum Łużnej nieopodal centrum handlowego. 

Kolejnym wykonanym już zadaniem z zakresu inwestycji drogowych samorządu Gminy Łużna jest remont drogi gminnej w miejscowości Biesna, przysiółek Wesołów. Zadanie zostało tam sfinansowane w ramach środków z Funduszu Sołeckiego. Decyzja o wyborze tej drogi zapadła na zebraniu wiejskim. Warto dodać, że nawierzchnia drogi w Biesnej została wykonana z mieszanka mineralno-asfaltowej, nazywanej JENA czyli jednowarstwowa nawierzchnia asfaltowa.

– Nasi mieszkańcy świadomie podchodzą do potrzeb swoich sołectw – dodaje wójt Tarsa. – Realizacja zadania dotycząca drogi w Biesnej jest tego dobrym przykładem. Czasami stosunkowo nie wielkie środki, jakie do dyspozycji ma sołectwo mogą pomóc zrealizować potrzebne dla mieszkańców zadanie.

Remont drogi Biesna – Wesołów – Las kosztował niecałe 50 tysięcy złotych. Realizacji inwestycji podjęła się w wyniku przetargu firma Krocz-Bud.

W tym roku Gmina Łużna wyremontuje jeszcze trzy drogi gminne w ramach modernizacji dróg rolniczych niezbędnych aby dojechać do pól czy gospodarstw. Samorząd gminny otrzymał na ten cel 65 tysięcy złotych od Zarządu Województwa Małopolskiego.

– Co roku staramy się poprawić stan kolejnych dróg rolniczych na terenie Gminy. W bieżącym roku otrzymaliśmy mniejsze niż poprzednio środki finansowe jednak dzięki oszczędnościom z innych przetargów nie musieliśmy rezygnować z żadnego z zadań – kończy Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna.

fot. M.Książkiewicz