Zobacz również: Bobowa24.pl
18 października 2023 || Kinga Gruca || W kategorii: Biecz, Społeczeństwo
Biecz: podsumowanie badań społecznych FMO.
Biecz: podsumowanie badań społecznych FMO.

W miniony czwartek (tj. 12 października) w Bieczu (powiat gorlicki) odbyło się podsumowanie badań społecznych „Fundacja Misji Obywatelskiej”. Tematem rozmowy była analiza sporządzonego raportu dotyczącego młodych mieszkańców Ziemi Gorlickiej i powiatu jasielskiego.

Fundacja Misji Obywatelskiej (FMO)

„Fundacja Misji Obywatelskiej jest owocem efektywnej współpracy grupy młodych osób mających na celu dobro, a także rozwój i bezpieczeństwo Ojczyzny. Działalność Fundacji opiera się na trzech filarach. Pierwszym filarem jest wymiar społeczny mający aktywizować grupy społeczne, w szczególności dzieci, młodzież, a także seniorów. Drugim filarem jest działalność ekspercka w zakresie bezpieczeństwa, prawa, ekonomii oraz gospodarki. Z kolei trzeci filar ma wymiar medialny w zakresie budowania i prowadzenia mediów obywatelskich”.

Fundacje Misji Obywatelskiej wspiera Fundacja Alior Banku. Duże zasługi mają również poseł na Sejm Elżbieta Zielińska, senator Alicja Zając, szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych Piotr Wysocki, a także Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa.

Deglomeracja

Zdecydowaliśmy się podjąć temat deglomeracji, temat wyjazdu młodych ludzi z powiatu gorlickiego i powiatu jasielskiego. Sam jako mieszkaniec powiatu gorlickiego, jako osoba pochodząca stąd, współpracująca z różnymi osobami z tego terenu, dostrzegam ten problem młodych ludzi, którzy wyjeżdżają za pracą do dużych ośrodków miejskich, a także poza granice naszego kraju– mówi Adam Poręba, Fundacja Misji Obywatelskiej.

Celem przygotowania raportu, był znalezienie odpowiedzi na pytanie. Dlaczego młodzi ludzie wyjeżdżają? Jaki jest powód? Co zrobić, aby odwrócić tę tendencję i zatrzymać młodych na tych terenach?

Wyniki badań?

Jak wynika z przeprowadzonych badań młodzi ludzie, mieszkańcy Ziemi Gorlickiej i powiatu jasielskiego nie mają odpowiednich perspektyw zawodowych w swoich powiatach, dlatego zmuszeni są do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. W dużych ośrodkach zawodowych, akademickich młodzi mają nie tylko wysokie zarobki, ale również szansę na rozwój. Kwestie edukacyjne i zawodowe stanowią największy problem. Należy zaznaczyć, że młodzi ludzie nie migrują do innych krajów, lecz wyjeżdżają w inne regiony naszego kraju w celu poprawienia warunków swojego życia. Dużym kłopotem jest również kwestia komunikacji w regionie gorlickim i jasielskim. Trudność stanowi również lokalny transport zbiorowy, niestety koniecznością jest samochód. Problemem, który powoduje wyjazdy młodych ludzi z tych regionów, jest brak rozrywki. Z czego wynika ten problem? W obydwu powiatach spada liczba młodych, dlatego też organizowanie wydarzeń rozrywkowych traci jakikolwiek sens.

Mam nadzieję, że ten raport przekaże interesujące propozycje dla naszych samorządów. Myślę, że kwestia naszego potencjału to cały czas taka ożywiona dyskusja. Sprawy komunikacji powiatu gorlickiego z ośrodkami miejskimi, ale też przestrzeń wspólna dla młodych ludzi. Myślę, że to jest coś, nad czym przychylą się samorządy i co pozwoli rozwijać nasz region na przyszłe lata- Elżbieta Zielińska, poseł na Sejm.

W ciągu kilku miesięcy przeprowadzono badania na podstawie zarówno tych publicznych danych, z głównego Urzędu Statystycznego, jak i ankiet za pomocą sondażowni. Chociażby sondażownie SW Research, którzy wysunęli najważniejsze wnioski. Dzisiaj wspólnie o tym debatowaliśmy, dyskutowaliśmy. Mamy nadzieję, że osoby, które wzięły udział w naszym dzisiejszym spotkaniu, będą miały okazję w ciągu najbliższych kilku miesięcy, kilku lat wdrażać te pomysły w życie i następnie doprowadzi to do tego, aby młodzi ludzie zdecydowali się pozostać tutaj na naszych terenachdodaje Adam Poręba.

W dyskusji udział wzięli: poseł na Sejm Elżbieta Zielińska, Wójt Gminy Łużna-Mariusz Tarsa, członkowie zespołu badawczego, który tworzyły osoby z różnych dyscyplin. Prawnik Adam Poręba, historyk, dr Sławomir Mrożek oraz socjolog dr Karol Leszczyński.


Fot. Mateusz Książkiewicz

Relacja filmowa: