Zobacz również: Bobowa24.pl
6 lutego 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Inwestycje, Łużna
Umowa na modernizację kościoła w Łużnej podpisana!
Umowa na modernizację kościoła w Łużnej podpisana!

W dniu dzisiejszym tj. 6 lutego 2024 roku w Urzędzie Gminy w Łużnej doszło do wypełnienia kluczowych dokumentów dotyczących części dotacji na modernizację elewacji Kościoła św. Marcina Biskupa w Łużnej i podpisania umowy między parafią, a wykonawcą projektu. To kolejna inwestycja w gminie, która wsparta została środkami z rządowego programu Polski Ład.

Rządowy Program Polski Ład w swoim zakresie dotyczył nie tylko dofinansowania dróg czy budynków użyteczności publicznej, ale również modernizacji zabytków. Jedna z końcowych inwestycji w gminie Łużna, która zostanie wykonana w ramach tego programu, dotyczy renowacji budynku Kościoła św. Marcina Biskupa w Łużnej. Dzięki pozyskanym środkom obiekt ten zyska odnowioną wieżę oraz elewację.

-Jest to bardzo ważne, że ówczesny rząd polski przewidział możliwość wsparcia samorządów, ale także tych, którzy są gospodarzami zabytków w zakresie ich modernizacji- mówi Mariusz Tarsa Wójt Gminy Łużna. Cieszę się, że mogliśmy pomyśleć o modernizacji elewacji kościoła Świętego Marcina w Łużnej, neogotyckiego pięknego zabytku, który zdobi naszą miejscowość. Budynek ten przetrwał trudne losy I wojny światowej oraz bitwy pod Gorlicami. Pozostaje nam tylko troszczyć się i doprowadzić obiekt sakralny do takiego stanu, jaki zostawili go nam nasi przodkowie.

Gmina Łużna na modernizację elewacji kościoła Świętego Marcina w Łużnej pozyskała milion siedemdziesiąt tysięcy złotych w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na 2025 rok.

Prace na budynku kościoła rozpoczną się prawdopodobnie w połowie tego roku. Na początku zostanie wykonany program konserwatorski i uzyskane pozwolenie na renowację obiektu sakralnego. Druga część zadania wykonana zostanie już na budynku kościoła parafialnego w Łużnej. Prace te rozpoczną się po uzyskaniu stosownych dokumentów. Szacuje się, że będzie to połowa lipca br.

-Możemy wreszcie wystartować z tym ważnym dla społeczności dziełem. Myślę, że rok 2024 będzie momentem, kiedy naocznie śledzić będziemy postępy prac. Przed nami wykonanie dokumentacji i uzyskanie odpowiednich pozwoleń konserwatorskich oraz pozwolenia na budowę. W drugiej części przystąpimy już fizycznie do prac na elewacji. Poddana modernizacji zostanie zachodnia ściana kościoła, czyli ta z wejściem z rozetą oraz dwie piękne wieże, które z daleka widać już jadąc do Łużnej.

W dzisiejszym podpisaniu umowy udział wzięli ksiądz doktor rezydent Stanisław Kuboń, reprezentanci zarządu firmy wykonującej zadanie, Z.U.P.H. Hażbud Sp. z.o.o. Wśród obecnych byli również przedstawiciel społeczności Rady Parafialnej – Stanisław Ćwiklik oraz Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa.

– Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Pana Wójta Gminy Łużna, który starał się o tę dotację na modernizację budynku kościoła w Łużnej- mówi Ks. dr Stanisław Kuboń. Jest to wielka radość dla całej parafii. Sądzę, że po zakończeniu pracy budynek ten będzie wyglądał bardzo pięknie, a tradycja związana z troską o potrzeby kościoła będzie nadal kontynuowana.O jednej z ostatnich inwestycji pisaliśmy tutaj:

Fot. Miłosz Jerzak