Zobacz również: Bobowa24.pl
Kianto Velux okna Łużna
PWSZ oferta edukacyjna
12 stycznia 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Kultura, Święta
Gmina Łużna kolebką chórzystów? Cantabile i SZeW z nagrodami w Rzeszowie!
Gmina Łużna kolebką chórzystów? Cantabile i SZeW z nagrodami w Rzeszowie!

Miniona sobota (10 stycznia br.) okazała się bardzo ważną datą dla chór wywodzących się z gminy Łużna – łużniańskiego chóru Cantabile oraz Szalowskiego Zespołu Wokalnego SZeW. Grupa z Łużnej zdobyła I miejsce, natomiast z Szalowej Srebrny dyplom podczas II Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Jury konkursowe w składzie: dr hab. Jolanta Skorek – Münch – prof. UR, Przewodnicząca Jury, dr Anna Marek – Kamińska – SML, mgr Jadwiga Kot – UR oraz kompozytor – Dominik Lasota przesłuchało dwadzieścia chórów w następujących kategoriach: chóry dorosłe, chóry dziecięce oraz zespoły wokalno – instrumentalne i orkiestry, z których wyłoniło:

Kategoria chórów dorosłych

Dyplom Brązowy
1. Chór parafialny – Godziszów, dyr. Mirosław Maksim
2. Towarzystwo Śpiewacze „Ku Przyszłości” – Partynia, dyr. Jerzy Rajski

Dyplom Srebrny
1. Chór „Trąby Jerychońskie” – Rzeszów, dyr. Karolina Kosak
2. Szalowski Zespół Wokalny – Szalowa, dyr. Maria Dziedzic
3. Chór „Artos” – Lwów (Ukraina), dyr. Nataliya Ivashkiv
4. Chór Ziemi Zamojskiej „Contra” – Zamość, dyr. Anna Cios

Dyplom Złoty
1. Zespół wokalny „Ale Cantare” – Płoskie, dyr. Barbara Rabiega
2. Przemyski Chór Kameralny – Przemyśl, dyr. Andrzej Guran

I miejsce
Chór „Cantabile” – Łużna, dyr. Jan Wypasek

Ogłoszenie wyników odbyło się w bazylice Wniebowzięcia NMP oo. Bernardynów w Rzeszowie a nagrody oraz dyplomy wręczył bp Edward Białogłowski biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej. Organizatorem festiwalu było Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie. Oprócz przesłuchania odbyły się koncerty w kilku miejscach na terenie Rzeszowa: w kościele Św. Krzyża, w Hospicjum Stacjonarnym przy Oddziale Opieki Paliatywno-Hospicyjnej oraz w Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży.

Jak widać, konkurencja była spora. Grupy w większości pochodziły z województwa podkarpackiego, z dużych miast a mimo to za najlepszy uznano chór z Łużnej. Tuż za nim Szalowski Zespół Wokalny. To wspaniała wiadomość, potwierdzająca zdolności naszych lokalnych artystów.  Dodatkowo chór z Łużnej uzyskał nagrodę specjalną festiwalu.

– Zdobycie pierwszego miejsca było dla nas wielkim zaskoczeniem – komentuje Jan Wypasek, dyrygent chóru „Cantabile” z Łużnej. Nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego wyróżnienia i sukcesu. Jadąc na ten konkurs mieliśmy jakieś nadzieje ale nie liczyliśmy na zwycięstwo. Jesteśmy bardzo zadowoleni a wśród chórzystów na pewno panuje euforia. Do dyplomu otrzymaliśmy pisemny werdykt, który będzie wskazówkami do dalszej pracy. Wiemy co robimy dobrze, co musimy doszlifować. Cała grupa jest bardzo zbudowana tym osiągnięciem. Biorąc pod uwagę udział w festiwalu tylu wyśmienitych chórów i zespołów nie mogliśmy uwierzyć, że to właśnie nam udało się uzyskać pierwsze miejsce. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie wszystkich członków chóru, którzy poświęcając kilka godzin trzy razy w tygodniu uczestniczyli w próbach.

– Cały grudzień poświęciliśmy na próby, spotykaliśmy się nawet w trakcie świąt – mówi Maria Dziedzic, dyrygent Szalowskiego Zespołu Wokalnego, który zdobył Srebrny Dyplom Festiwalu. Występ w Rzeszowie była dla nas poniekąd sprawdzianem przed kolejnym konkursem, bowiem już 31 stycznia weźmiemy udział w XXIV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki, gdzie poziom jest jeszcze wyższy. Cieszy nas również to, że nasz występ został doceniony podczas Rzeszowskiego Festiwalu. Wykonaliśmy zróżnicowany repertuar, od Wacława z Szamotuł „Chwalmyż wszyscy z weselem”, przez dwie kompozycje Henryka Botora „Pospieszcie Pastuszki” i „Mizerna Cicha”, śpiewaliśmy również kolędę „Z dworu niebieskiego” oraz obowiązkową pastorałkę dla wszystkich chórów biorących udział w festiwalu pt. Pastorałka dla Jezusa, której kompozytorem był Dominik Lasota członek jury. Gdyby ktoś chciał posłuchać naszych kolęd i pastorałek zapraszamy już 25 stycznia do Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Chór Cantabile będziemy mogli posłuchać 18 stycznia br. o godzinie 17.15 w Szalowej oraz 25 stycznia w Mszance. Serdecznie zapraszamy!

fot. organizatora