Zobacz również: Bobowa24.pl
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Tomasz Pijanowski kandydat do Rady Powiatu Gorlickiego
19 lutego 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Religia
Środą popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post
Środą popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post

Obrzędami środy popielcowej (17.02.br) rozpoczęliśmy 40 dniowy okres Wielkiego Postu, który ma nas odpowiednio przygotować do świąt Wielkanocnych. Czas ten powinien być dla nas wezwaniem do pokuty i przemian na lepsze.

Okres ten nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł oraz był kuszony przez szatana. Post jest jednym z elementów pokuty. Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. Papież Urban II w 1091 roku wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Popiół, którym mamy posypane głowy pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

– Symbol popiołu, dla nas ludzi wierzących, jest uświadomieniem sobie faktu, że każdy z nas z „prochu powstał i w proch się obróci” – mówi ks. Mieczysław Górski, proboszcz Szalowej. Tak jak Adam został stworzony z prochu i ziemi oraz każdy człowiek mający świadomość że jest takim prochem bo tu człowiek żyje tutaj już niestety tak wiele osób odchodzi trzeba mieć świadomość żeby być zawsze przygotowanym by to życie dobrze przeżyć. Ale nie tylko po to żeby zaistnieć tutaj na ziemi ale przede wszystkim pamiętać i myśleć ze to nasze życie się nie kończy ale zmienia się i przechodzi w życie wieczne. I do tego życia wiecznego aby jak najlepiej się przygotować i w tym właśnie nam pomaga wielki post, czas zmartwienia czas większej refleksji modlitewnej oraz czas otwartości dla drugiego człowieka a więc czas jałmużny pomoc zwłaszcza tym biedniejszym byśmy umieli dzielić się tym co mamy nie szuka Jakiś tam nadzwyczajnych gestów ale mając mało możemy dać mało jeśli mamy więcej możemy dać więcej. To najważniejsze aby chcieć i by podzielić się z drugim człowiekiem