Zobacz również: Bobowa24.pl
Internet Światłowodowy Łużna, Szalowa, Wola Łużańska
9 stycznia 2016 || Damian Śliwa || W kategorii: Kultura, Społeczeństwo, Święta, TV
Świąteczne kolędowanie w Łużnej (TV)
Świąteczne kolędowanie w Łużnej (TV)

Okres bożonarodzeniowy obfituje zawsze w wydarzenia dające okazję do składania sobie nawzajem świątecznych i noworocznych życzeń oraz wspólnego kolędowania. W tym roku na łużniańskiej ziemi, podobnie jak w latach poprzednich, nie mogło zabraknąć takiego spotkania.

W uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Święto Trzech Króli) w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej odbył się „Wieczór kolęd i pastorałek”.

Impreza jak zwykle zgromadziła wielu mieszkańców. Sala pękała w szwach, trzeba było dostawiać krzesełka – mówi w wywiadzie dyrektor łużniańskiego GOK-u, Henryk Waląg. Być może to za sprawą artystów, których gościliśmy w tym roku, a były to znakomite zespoły artystyczne, działające w większości przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

Środowy koncert rozpoczął o godzinie 16:30 zespół regionalny, wykonując kilka kolęd i wprowadzając publiczność w atmosferę wieczoru. Następnie w teatralnej formie zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół w Łużnej, którzy przedstawili bożonarodzeniowe jasełka.

Kolęda, pastorałka, szopka bożonarodzeniowa z Jezusem, to są takie już polskie elementy, które zakrawają nie tylko o tradycję, tożsamość, ale wręcz czasami można je rozpatrywać w kategorii patriotyzmu. […] Jest to pewna polska tożsamość, rozpoznawalna również na świecie – mówi przewodniczący Rady Gminy Łużna, Krzysztof Kotowicz.

Dalsza część, jak przystało na Wieczór kolęd i pastorałek wypełniona była pięknymi wykonaniami pieśni i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej. Były one prezentowane zarówno w wersjach wokalnych, jak i instrumentalnych. Całość okraszona została oprawą graficzną oraz słowem konferansjera. Na scenie pojawiły się solistki: Beata Burkot i Julia Król. Swoje aranżacje kolęd i pastorałek wykonały zespoły muzyczne: MARSHALL BAND oraz SILVER, a piękno kolęd w instrumentalnym brzmieniu zaprezentował akordeonista Mateusz Podolski.

W całym repertuarze, oprócz powszechnie znanych tradycyjnych kolęd i pastorałek, jak Tryumfy Króla niebieskiego, Gdy śliczna Panna, Jezus malusieńki, Przybieżeli do Betlejem, nie zabrakło również utworów mniej znanych, wśród których na uwagę zasługuje skomponowana przez Zbigniewa Preisnera Kolęda dla nieobecnych oraz anglojęzyczna piosenka bożonarodzeniowa Mary, Did You Know?.

Kolejnym punktem programu był występ łużniańskiego Chóru Cantabile, który w grudniu ubiegłego roku podczas przesłuchań w Tuchowie został zakwalifikowany do II etapu Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Chórzyści pod dyrekcją Jana Wypaska uraczyli publiczność wykonaniem utworów: Pastorałka dla Jezusa, Magnum Nomen Domini, Bóg Człowiek oraz Jezusa narodzonego.

Na koniec bardzo licznie zgromadzona publiczność została zaproszona do wspólnego kolędowania. Śpiewane były najpiękniejsze polskie kolędy, m. in. Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Lulajże, Jezuniu i Bóg się rodzi. Cały wieczór przebiegał w bardzo ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Słowa uznania należą się wszystkim organizatorom. […] Myślę, że wszyscy mieszkańcy, którzy byli, doceniają zaangażowanie wszystkich tych grup, zespołów, solistów. […] Tym bardziej, że było to zaangażowanie na wysokim poziomie, sala żyła. Widać, że taki ciepły duch, dobroć promieniuje przez kolędę i trzeba to wspierać. Myślę, że słowa uznania należą się również mieszkańcom naszej miejscowości, za udział – komentuje wydarzenie Krzysztof Kotowicz.

Spodziewać się należy, że – zgodnie z tradycją – również w przyszłym roku 6 stycznia nie zabraknie okazji do wspólnego kolędowania. Tymczasem wszystkich, zarówno obecnych, jak i nieobecnych na tegorocznym Wieczorze kolęd i pastorałek, zapraszamy do obejrzenia galerii i wywiadów.