Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
15 lutego 2016 || Bartłomiej Orzeł || W kategorii: Gmina Łużna, Społeczeństwo, TV
Wynagrodzenie wójta wraca jak bumerang. Krok bez podwyżki (TV)
Wynagrodzenie wójta wraca jak bumerang. Krok bez podwyżki (TV)

Temat wynagrodzenia wójta Kazimierza Kroka co jakiś czas powraca na usta lokalnej społeczności, radnych czy urzędników a zwłaszcza od czasu kiedy po wyborach w 2014 roku włodarzowi gminy Łużna ustalono pensję na nowo.

Przypomnijmy, miejscowy samorząd przez długie lata inwestował w drogi, chodniki i edukacje ale zapomniał o jakże ważnej infrastrukturze sanitarnej. Kilka opracowanych planów przespano i tak gminna sieć kanalizacji oraz wodociągów nadal pozostaje bez projektu za sprawą, którego można by spróbować pozyskać jakichkolwiek środków. Efektem tego są liczne skargi na panujący w centrum małej górskiej miejscowości „odór”. Teren gminy Łużna jest trudny, bo przecież jak budować cokolwiek bez mediów. Sąsiedztwo Bobowej, Moszczenicy czy Gorlic sprzyja ucieczce inwestorów jak i prywatnych osób, którzy chcą mieć problem ścieków i wody poza swoimi. Wiele też krąży plotek, wobec nocnych zrzutów z miejscowego zakładu przetwórstwa, jednak jak sobie ma z tym poradzić, kiedy w Gminie jako jednostce samorządowej ciężko szukać partnera. Był już też czas kiedy wojewoda poprzedniej kadencji Jerzy Miller przekonywał podczas jednej z sesji Rady Gminy Łużna (27 lutego 2015 roku), że ważniejsza jest atmosfera lokalnej społeczności niż tzw. czysta wygoda czyli kanalizacja i wodociąg.

Pewien zastój w działaniach gminy oraz jej gospodarza spowodował decyzję radnych obecnej kadencji, wyrażoną uchwałą z dn. 10 grudnia 2014 o ustaleniu wynagrodzenia wójta na nowym, niższym poziomie. Pensję Kazimierza Kroka zmniejszono wtedy z 11 800zł do 10 620zł (obydwie kwoty brutto). Radni gminy Łużna uszczuplili również swoje diety. W przypadku wójta i rady było to o ok. 10%, co przyniosło kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności w budżecie samorządu. Kwotę tą przeznaczono na najpilniejsze potrzeby Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Łużnej (przysiółek Zaborówka).

Uchwała podjęta wówczas przez członków rady wywołała wielką burzę. O pierwszym w ostatnich latach przypadku obniżenia pensji wójta pisała lokalna powiatowa gazeta, mówiono na zebraniach wiejskich a nawet sprawozdawczo-wyborczych jednostek OSP. Gdy tylko o sprawie lekko zapominano, grupa osób robiła wszystko by do nieszczęsnej uchwały powrócić.

Tak też się stało podczas ostatniej XVIII sesji Rady Gminy Łużna jaka odbyła się 29 stycznia br. Już początkiem stycznia czworo radnych złożyło wniosek o przedłożenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójty Gminy Łużna na najbliższe obrady Rady. Radni: Józef Bogusz, Ziobrowski Stanisław, Gryzik Weronika i Maria Myśliwiec wystąpili z propozycją zwiększenia pensji Kazimierza Kroka do kwoty maksymalnej jaką może zarabiać gospodarz takiej gminy jak nasza w Polsce tj. 12 100zł brutto.

Za poddaną pod głosowanie uchwałą w czasie sesji 29 stycznia br. opowiedziało się 5 radnych, 8 było przeciwko. Dyskusje oraz komentarze dotyczące tego tematu mogą Państwo wysłuchać poniżej: