Zobacz również: Bobowa24.pl
Kianto Velux okna Łużna
Internet Światłowodowy Łużna, Szalowa, Wola Łużańska
15 czerwca 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Środowisko
Ekologiczna Gmina Łużna. Co powoduje złą jakość powietrza w Polsce?
Ekologiczna Gmina Łużna. Co powoduje złą jakość powietrza w Polsce?

Głównym czynnikiem wpływającym na złą jakość powietrza w Polsce jest niska emisja znajdująca się na wysokości ok 40m od gruntu, która powstaje przez spalanie nieodpowiednich materiałów opałowych w domowych kotłach i piecach grzewczych.


Większość mieszkańców w swoich domach posiada przestarzałe urządzenia grzewcze, które nie mają specjalnych filtrów chroniących przed wydobywaniem się niebezpiecznych związków do powietrza. Takie filtry zatrzymują w dymie nawet do 95% wszelkiego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń.

Najniebezpieczniejszą formą zanieczyszczeń powietrza jest dorzucanie do paleniska domowego śmieci, które podczas spalania uwalniają ogromnie niebezpieczne substancje do otoczenia. Przez co nie zdając sobie sprawy jesteśmy narażeni na choroby układu oddechowego, a także nieuleczalne choroby nowotworowe. Mieszkańcy małych miejscowości paląc tylko i wyłącznie węglem kamiennym są przekonani, iż w ten sposób nie zatruwają środowiska. Nic bardziej mylnego. Paliwa stałe takie jak np. miał, węgiel mają różną kaloryczność, a co za tym idzie różne tępo i moc spalania. Siarka, która jest uwalniana w procesie spalania wędruje wraz z dymem do powietrza, miesza się z mgłą i tak właśnie powstaje smog.

Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy, czym oddychamy i w jakim środowisku żyjemy. Starajmy się chronić nasze otoczenia przed toksycznymi związkami wydobywanymi z naszych kominów. Nie palmy śmieci i tworzyw sztucznych, a także węgla o niskiej kaloryczności, ponieważ takie substancje grożą zatkaniem się kominów mokrą sadzą. Skutkiem tego rodzaju działań może być cofnięcie się tlenku węgla z komina zatruwającego domowników. Korzystajmy z urządzeń grzewczych wyposażonych w filtry, które zatrzymują szkodliwe substancje i nie uwalniają ich do powietrza.

stopka_UE_gmLuzna

Pn. „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Związku Gmin Ziemi Gorlickiej przez wykorzystanie urządzeń grzewczych na biomasę oraz Odnawialnych Źródeł Energii” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji-spr Nr projektu: RPMP.04.04.02-12-0275/17

fot. archiwum własne (M.Książkiewicz)